Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
Előfordulás: A két betegségről együtt érdemes szólni, mert kialakulásuk körülményei, tüneteik jellege, kezelésük is hasonló. A teniszkönyök azonban jóval gyakoribb a golfkönyöknél. Mindkettő elsősorban könyöktáji fájdalmat okoz, főleg aktív fiatalokon, középkorúakon gyakori, férfiakon és nőkön egyaránt.
Oka: Mindkét betegség oka a túlerőltetés. Természetesen nem csak aktív sportolókon alakul ki, hanem nehéz fizikai munkát, monoton, ismétlődő terheléssel járó tevékenységet végzőkön is gyakori, pl. számítógépet, klaviatúrát, egeret sokat használókon. Nem kell tehát feltétlenül durva terhelést keresni a háttérben.
A felkarcsont könyökízületi végénél két csontdudor, bütyökszerű kiemelkedés tapintható, ezeket epicondylusoknak nevezzük, innen a betegségek latin elnevezése: epicondylitis. A külső oldalin tapadnak az alkari feszítő izmok, melyek a csuklót és az ujjakat feszítik, a belsőn pedig a hajlító izmok inai. A gyakran ismétlődő megerőltetéstől, túlterheléstől a tapadó inakban gyulladás, csonthártyagyulladás, súlyosabb, krónikus esetben meszes lerakódások alakulnak ki. Ezek okozzák a heves, fájdalmas tüneteket, teniszkönyök esetében a külső, golfkönyök esetében pedig a belső epicondylusok felett.
Tünetek: A vezető tünet az állandó, mély, sugárzó fájdalom a könyöktájékon, A csontbütykökre nyomva igen erős fájdalom váltható ki. A fájdalmak terhelésre fokozódnak, igen heves nyugalmi, éjszakai fájdalom is jellemző lehet. A fájdalom a vállakba, csuklótájékra is sugározhat, a könyökízület fájdalma, kímélete miatt gyakran a többi ízület is túlterhelődik. A terhelhetőség, fogáskészség, munkaképesség jelentősen romlik.
Kezelés: A teniszkönyök kezelése attól függ, hogy a betegség milyen stádiumban van. Kezdődő panaszok, enyhébb tünetek esetében jó hatású a könyökízület nyugalomba helyezése. Ez történhet gipszsínben vagy egyéb rögzítőben, de jó hatásúak lehetnek a teniszkönyök pántok, illetve újabban népszerűek a TAPE kezelések is. Gyulladáscsökkentő gyógyszerek, tapaszok használata is javasolt. Ezek mellett fontos a fiziotherápiás kezelések megkezdése is, mint az ultrahang vagy az iontoforézis, a lökéshullám terápia. Régebben fennálló panaszok esetén vagy ha a fent említett kezelésre nem csökkennek a tünetek, szteroid tartalmú injekciókat lehet megpróbálni a fájdalmas területre beadva.
Ha semmilyen kezelés nem használ, lehetőség van a teniszkönyök vagy golfkönyök műtéti megoldására is, ezek a műtétek általában végleg megszüntetik a panaszokat. A műtétet altatásban, egynapos sebészet keretében végezzük, ilyenkor a heges, meszes, zsugorodott íneredéseket a csontbütykökről leválasztjuk és a fájdalmas feszülés általában hamar megszűnik. Műtét után rövid ideig tartó gipszrögzítést követően hamar gyógytornát kezdünk.
A beteg vizsgálata a klinika baleseti sebészeti ambulanciáján történik. Először korábbi betegségeiről, műtéteiről kérdezzük, utána a jelenlegi betegségével kapcsolatos panaszairól. Ezután következik a vizsgálat, amely fizikális vizsgálatból és legtöbbször a sérült testrész röntgen vizsgálatából áll. A vizsgálat befejezése után az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak kezelési lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzikminden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.
A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.
A baleseti egynapos sebészeti műtéteket általában altatásban, gerincvezetéses érzéstelenítésben vagy helyi érzéstelenítésben végezzük.
A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, ha altatásban végezzük a műtétet, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.
FONTOS!
Ha a műtétet altatásban vagy kombinált érzéstelenítésben végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!
A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!
A műtétet általában 6-12-24 órás megfigyelési idő követi, utána a beteg saját lábán, kísérővel, személygépkocsival elhagyhatja a klinikát. Az első egy hétben tartózkodni kell a fizikai megterheléstől, állandó ágynyugalom nem minden esetben szükséges. Alsó végtagi műtét után az operált végtag nem minden esetben terhelhető, ebben az esetben segédeszköz használata szükséges. A lábadozási időszakban azonban javasolt a mérsékeltebb fizikai aktivitás, hogy a műtéti seb szövődménymentesen gyógyuljon. Varratszedés a műtét utáni 10-14. napon történik. A teljes gyógyulás esetenként más, általában kb. 3-6 hónap. Ezen idő alatt gyógytorna végzése, az ízület fokozatos terhelése javasolt.
A szövődmény olyan váratlan esemény, amely a gyógyulás normális folyamatát megzavarja, a szokványostól eltéríti és orvosi beavatkozás nélkül az állapot rosszabbodását okozza. A legkörültekintőbb műtéti beavatkozás mellett is kialakulhatnak szövődmények, ezért egy műtét szövődménymentességét egy felelősségteljes orvos sem garantálhatja. Klinikánkon a nálunk kezelt betegek számára az operáló orvos "non-stop" telefonos elérhetőségét biztosítjuk.Ha a legkisebb jel arra mutat, hogy a gyógyulás nem a normális úton halad, azonnal jelezze az operáló orvos felé, aki igyekszik orvosolni ezt a problémát.
A korai szövődmények: utóvérzések, gyulladások jól kezelhetők. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja bármilyen szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát vagy az ügyeletes orvost, aki gondoskodik annak megoldásáról.