Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
Az ínhüvelyek savós hártyája termeli az ízületi nedvet, mely folyamatos kenést biztosít a benne csúszkáló inaknak. Amikor a szervezet valamiért (túlterhelés, gyulladás) több ízületi nedvet termel, az ínhüvelyben a nyomás fokozódik és valahol kiboltosítja az ínhüvelyt. Ezt a kiboltosuló púpszerű képződményt nevezzük ganglionnak. Többnyire a csukló kézháti oldalán fordul elő. Az esetek egy részében, ha az ok megszűnik, akkor magától visszahúzódhat, de általában a púp megmarad és a benne lévő folyadék megkocsonyásodik.
A ganglion leggyakrabban a csuklótájék tenyéri vagy háti felszínén, valamint a térdízület alatt fordul elő. A fal feszülése, valamint a környező idegek nyomása miatt fájdalmat okozhat.
A műtétet ortopéd szakorvosi vizsgálat előzi meg, ami tulajdonképpen az elváltozás megtekintéséből áll. A vizsgálat után az orvostól részletes felvilágosítást kap a betegségéről, a javasolt műtétről, a műtéti érzéstelenítésről, a műtét utáni gyógyulás szakaszairól, a lehetséges szövődményekről, valamint a műtéti díjról. Ennek jegyzőkönyve a Vizsgálati lap, amit a beteg, az orvos és a jelenlévő asszisztens is aláír.
A műtétet előjegyzés alapján tudjuk elvégezni.
A ganglion okozta panaszokat, lehet borogatással, jegeléssel, fájdalomcsillapító, gyulladás gátló gyógyszerek szedésével csillapítani, de végleges megoldást csak az előboltosult ínhüvelytágulat műtéti eltávolítása jelent. Időben végzett ganglion műtétek esetében a gyógyulási eredmények igen jók. Az átlagos gyógyulási idő 3-4 hét, azonban ez nem azt jelenti, hogy eddig kell feküdni a műtét után, hanem azt, hogy ekkorra lesz a beteg teljesen terhelhető.
A ganglion műtétet általában helyi érzéstelenítésben végezzük, ami a műtéti terület 1%-os Lidocainnal történő beinjekciózását jelenti. Ezután a ganglion felett haránt irányú bőrmetszést ejtünk, majd a gangliont egészen az ínhüvelybe vezetett "nyakáig" kioperáljuk, eltávolítjuk, magát az ínhüvelyt pedig rekonstruáljuk. Gondos vérzéscsillapítás után a bőrt plasztikai varrattal egyesítjük. A csukló mozgatásának korlátozására rugalmas pályát alkalmazunk.
A műtétet kb. fél órás megfigyelés követi a klinikán, ezután a beteget hazabocsátjuk. A fizikai megterhelést elkerülve, az elvégzett műtét nem korlátozza normális életvitelében. Fájdalomcsillapítás általában nem szükséges. Varratszedés szövődménymentes esetben egy hét múlva. A rugalmas pólya viselése a varratszedést követően kb. 2-3 hétig javasolt.
Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A leggondosabb orvosi beavatkozás után is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények: utóvérzés, gyulladás, azonban jól kezelhetők. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról.
Az otthoni gyógyulás szakaszaiban a beteg különböző elváltozásokat észlelhet, amelyek azonban nem mindig kórosak. A sebfájdalom az első napokban a normális sebgyógyulás úgymond velejárója, aggodalomra nem ad okot. A késői szövődmények kialakulása (kiújulás) a megfelelő technikával, és gondossággal végzett műtéttel előzhetők meg.