Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
A prosztata egy gesztenye alakú és nagyságú szerv, melyférfiaknál akismedencében a húgyhólyag alatt helyezkedik el, és körülveszi a húgycső kezdeti szakaszát. A prosztata számos élettani folyamatban fontos szerepet játszik:
A prosztatával kapcsolatos egészségügyi problémák jellemzően 50 év feletti férfiak esetében fordulnak elő és a kialakulásuk esélye jelentősen emelkedik az életkorral.
A prosztatagyulladás fiatalabb korban is előfordulhat: a férfiak 10-15%-a szenved valamilyen formájú krónikus prosztatagyulladásban élete során, ami gyakran visszatérő panaszokkal jár. A 40-es éveikben járó férfiak körülbelül 20%-a érintett, az 50-60 éves korosztályban ez az arány már 50%-ra nő, míg a 80 év feletti férfiak körében körülbelül 90%-nál megfigyelhető a prosztata megnagyobbodása. Az ezzel járó vizelési panaszok is egyre gyakoribbá válnak: az 50 év körüli férfiak negyedénél, a 75 év felettieknél pedig már a férfiak felénél jelentkeznek tünetek.
A prosztatarák szintén kiemelt figyelmet igényel, mivel a férfiak daganatos megbetegedései között a harmadik leggyakoribb. Világszerte évente több mint 1,2 millió új prosztatarákos esetet diagnosztizálnak, ami a férfiak körében az összes új rákos esetek körülbelül 15%-át teszi ki. Magyarországon évente mintegy 4500-5000 férfit érint a prosztatarák, és sajnos ez a szám folyamatosan növekszik. Az 50 év felettiek számára tehát a rendszeres prosztataszűrés kiemelten fontos, hiszen a betegség korai felismerése akár 90%-kal is növelheti a túlélési esélyeket, ha időben megkezdik a kezelést.
Ezek az adatok jól mutatják a prosztata megnagyobbodás gyakoriságát és a szűrővizsgálatok fontosságát az idősebb korosztályban, mivel a korai felismerés hozzájárulhat a súlyosabb szövődmények megelőzéséhez.A prosztata megbetegedések szűrővizsgálata rendkívül fontos, mert pl.a prosztata rosszindulatú megbetegedése gyakran tünetmentesen alakul ki, és korai stádiumban jól kezelhető. A szűrés célja a betegség korai felismerése, amellyel jelentősen növelhető a sikeres kezelés esélye.
A szűrés két alapvető elemből áll: a PSA vérvizsgálatból és tapintásos vizsgálat (rektális digitális vizsgálatból - RDV). A PSA szint emelkedése utalhat prosztatarákra, de más állapotok, mint a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás is okozhatják. Az RDV során az orvos tapintással ellenőrzi a prosztata méretét, alakját és állagát, hogy felfedezze az esetleges rendellenességeket. Amennyiben a PSA szintje magas, vagy a tapintás során eltérést találnak, további vizsgálatokra, például ultrahang vagy MR vizsgálatra, biopsziára lehet szükség a pontos diagnózis érdekében.
A prosztatarák sokáig tünetmentes, de a vizsgálatokkal már korai fázisában kimutatható és gyógyítható!
Hogyan zajlik a szűrővizsgálat?
A szűrés négy elemből áll:
- PSA vérvizsgálatból – emelkedését jóindulatú prosztata megnagyobbodás és rosszindulatú elváltozás is okozhatja,
- anamnézis felvétel – életmódbeli szokások, rizikófaktorok, családi anamnézis
feltárása,
- végbélen keresztüli vizsgálat (rektális digitális vizsgálatból – RDV) – ennek során az orvos tapintással ellenőrzi a prosztata méretét, alakját és állagát, hogy felfedezze az esetleges rendellenességeket. A vizsgálat során a páciens álló helyzetben előrehajolva a vizsgálóasztalra könyököl, így az orvos könnyen hozzáfér a prosztatához,
- ultrahang, illetve ha szükséges MR vizsgálatból – a prosztata mérete, szerkezete határozható meg a vizsgálatokkal.
A prosztata-specifikus MR vizsgálat után szükség esetén biopsziára kerül sor. A biopszia során a prosztatából szövetmintát vesznek, amit mikroszkóposan vizsgálnak. Az időben felfedezett prosztatarák sok esetben gyógyítható, így a szűrés elhanyagolása komoly következményekkel járhat.
A prosztata szűrővizsgálata minden 50 év fölötti férfinak évente erősen ajánlott. Azon családokban, ahol már előfordult egyenes ágon prosztatarák, ott a férfiak szűrővizsgálatát 45 éves korban meg kell kezdeni.
Az egészséges életmód, a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres testmozgás szintén segíthet csökkenteni a kockázatot.
Magánkórházunkban a szűrővizsgálatot illetve a prosztata egyéb betegségeinek kezelését tudjuk vállalni, ha pedig műtétre van szükség azt a társult intézményben eltudjuk végezni.
Az Ars Medica Magánkórházban a prosztataszűrést nyugodt és diszkrét környezetben, a páciens igényeihez igazodva végezzük. Klinikánkban rugalmas időpontfoglalási lehetőséget kínálunk, ahol sorban állás nélkül, modern diagnosztikai eszközökkel történik a vizsgálat. Dr. Kovács Gábor főorvos évtizedes tapasztalattal rendelkező, megbízható urológus szakorvos, aki minden páciens számára személyre szabott figyelmet és maximális diszkréciót biztosít. Az elkötelezett szakmai háttér és a kellemes környezet együtt teszik lehetővé, hogy pácienseink a legnagyobb bizalommal fordulhassanak hozzánk, biztosítva a megnyugtató és szakszerű ellátást.
A prosztatagyulladás lehet heveny, krónikus valamint lehet bakteriális vagy nem bakteriális eredetű. A bakteriális eredetű gyulladást leggyakrabban bélbaktériumok okozzák, amikor nem fertőző betegségről van szó, de társulhat nemi betegségekhez is.
Az akut prosztatagyulladás esetében az általános tünetek (láz, rossz közérzet) mellett gyakori vizelési inger jelenik meg, mely mellett előfordulhat véres vizelet, illetve gennyes váladék ürülése is. Jellemző tünet a végbél felé sugárzó alhasi fájdalom is. A gyakori vizelési inger ellenére csak pár csepp vizelet ürül, a vizelet sugara egyre vékonyabb lesz. A gyulladt prosztata megnagyobbodik, aminek következtében elzárja a húgycsövet, a vizelet elakad.
A prosztata krónikus gyulladása a teljesen ki nem kezelt akut gyulladás következményeként vagy csak lassan kialakulva, alhasi, heretáji fájdalmakat, libidó csökkenést, vizelési panaszokat okozva jelenik meg. Gyakran minden tünet nélkül ízületi fájdalmak hátterében, mint bakterialis góc is jelen lehet.
Kezelési lehetőségek: antibiotikumos és gyulladáscsökkentő kezelés. Stresszes életmód esetén jó hatású kiegészítő kezelés a prosztata illetve a gátizom masszázs. Fenti tünetek esetén minden esetben szakorvosi kivizsgálás és kezelés szükséges.
A prosztata jóindulatú megnagyobbodása idővel természetes folyamat lehet a férfiak életében. Az idősödés folyamatával a prosztata mérete növekedhet, mely a húgycső összenyomásával vizeletürítési problémákat okozhat. Ebben az esetben nem sejtszaporulatról beszélünk, hanem a sejtek mérete növekszik meg (hiperplázia), melyek összenyomják a prosztatát átfúró húgycsőszakaszt, a prosztatában lévő ereket és idegeket, ami által a vizelés nehezebbé válik a prosztata keringése romlik és így vizelési problémák jelentkezhetnek.
Tünetei:
A folyamat hosszú idő alatt a húgyhólyag izomzatának gyengüléséhez, sorvadásához vezethet. A diagnózis felállításában a vérvétel (PSA érték), az ultrahang vizsgálat nyújt segítséget a végbélen keresztüli fizikális vizsgálat mellett.
Fontos, hogy mielőtt bármilyen kezelésbe belekezdünk (gyógyszeres kezelés, alternatív terápia) a pontos diagnózis érdekében szakorvosi vizsgálaton vegyünk részt. A szakorvosi vizsgálat során, illetve a kért vizsgálatok eredményéből derül ki, hogy a tünetek mögött jóindulatú prosztata megnagyobbodás vagy esetleg a prosztata rosszindulatú megbetegedése áll.
Kezelési lehetőségek:
- gyógyszeres kezelés: alfa-blokkoló gyógyszerek (a prosztata izomzatának lazítása miatt az összenyomott húgycső átmérőjének növelésével) segíthetnek a tünetek enyhítésében
- a prosztata transzurethrális (húgycsövön keresztüli) műtétei a jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH) kezelésére szolgálnak, amikor a gyógyszeres terápia nem elég hatékony. Az alábbiakban a leggyakoribb transzuretrális műtéti típusokat ismertetjük:
1. TURP (Transurethralisresectioprostatae)
2. TUIP (Transurethralisincision of theprostate)
3. HoLEP (Holmium Laser Enucleation of the Prostate)
4. Plazma vagy bipoláris enucleatio és rezekció
Ez a technika minimális vérzéssel jár, és egyre népszerűbb a BPH kezelésében.
5. Rezüm – prosztata vízgőzterápia
A prosztata vízgőzterápia jelenleg a legkíméletesebb kezelési eljárás, amelyet a jóindulatú prosztata megnagyobbodás tüneteinek enyhítésére alkalmazunk. A kezelés során a prosztatába steril vízgőzt juttatunk, amely azonnal lehűl és az így felszabadult hőenergia a felesleges sejtek elpusztulását eredményezia prosztataszövetállományában.A természetes gyógyulási folyamat eltávolítja az elhalt szöveteket, így a húgycső felszabadul az őt eddig körül vevő szöveti nyomás alól, ezáltal megszűnnek a prosztata jóindulatú megnagyobbodása miatt kialakult panaszok, mint például a gyakori vizelés, a gyenge vizeletsugár és az éjszakai vizelési inger.
A prosztatarák a férfiak rákos megbetegedései között a harmadik leggyakrabban kialakuló betegség. Kialakulásában a genetikai tényezők mellett az életmódbeli szokások és az időskor is szerepet játszanak. Leggyakrabban 50 év feletti férfiaknál jelentkezik. Ebben az esetben nem a prosztata saját sejtjeinek mérete növekszik, hanem a daganatos szövetet kóros, szabálytalanul osztódó sejtek alkotják.
Tünetei:
Mivel a folyamat a prosztata széli, a húgycsőtől távol eső részeiből indul el, amiatt sokszor nem ad semmiféle tünetet. Tünetei csak akkor jelentkeznek, amikor a nagysága már olyan, hogy zavarja a vizelet ürítést. Ekkorra azonban már gyakran áttétet is ad rontva a kezelési lehetőségek eredményességét.
A diagnózis felállításában a vérvétel (PSA érték), a végbél felőli prosztata vizsgálat, illetve emelkedett PSA szint esetén Multiparametrikus prosztata MR vizsgálat szükségesek. A MR vizsgálattal talált góc esetén a végbélen keresztüli mintavétel (prosztata biopszia) adja meg a végleges diagnózist.
Kezelési lehetőségek:
Fontos, hogy mielőtt bármilyen kezelésbe belekezdünk a pontos diagnózis érdekében szakorvosi vizsgálaton vegyünk részt.
- Sebészi kezelés: a prosztata eltávolítása nyitott vagy laparoszkópos vagy robot asszisztált műtéttel.
- Sugárterápia: a rosszindulatú sejtek sugárkezeléssel való eltávolítása, mely történhet külső besugárzással vagy belső besugárzással ún.brachyterápiás módszerrel.
- Hormonterápia: Mivel a prosztata daganatok érzékenyek a férfi nemi hormonokra ezért hormonszint csökkentésével a rákos sejtek növekedésének gátlása történik.