Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
Kevés nő elégedett a melleivel. Akadnak, akik túl kicsinek, míg mások túl nagynak találják. Nem meglepő tehát, hogy a mellplasztika, ezen belül is a mellnagyobbítás az egyik leggyakoribb esztétikai sebészeti műtétnek számít.
A mellnagyobbításnál és számos esetben a mellfelvarrásnál implantátumokat ültetünk be, amelyek nem egy esetben 15–20 évig is helyükön maradnak. A megfelelő implantátum kiválasztása ezért az egyik legnehezebb feladat, amelyet a páciensnek és az orvosnak közösen kell megoldania. Az alábbi tájékoztatóban ezért igyekeztünk összeszedni azokat az implantátumokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, amelyek segíthetnek ebben a döntésben. Ezen kívül részletes leírást olvashat az implantátum beültetés után esetleg kialakuló speciális szövődményekről, így Önnek lesz ideje összegyűjteni az ezzel kapcsolatosan felmerült kérdéseit és a vizsgálatot követő konzultáció során megbeszélni ezeket az operáló orvossal.
Három gyártó állít elő a világon évente egyenként 200.000 darabnál több implantátumot:
Eurosilicone, Allergan (Inamed), Johnson&Johnson (Mentor)
A többi gyártó ennek a számnak csak a töredékét állítja elő, ez 5-10 ezres nagyságrendet jelent. Ez nem jelenti azt, hogy "rosszabb minőségű" implantátumokat gyártanának, de a gyártó nagysága, tőkeerőssége a saját termékére vállalt garancia hitelességének megítélésében fontos tényező.
Klinikánkon az Eurosilicone által gyártott implantátumokat használjuk. Ezek az implantátumok jó minőségűek, megbízhatóak, velük kapcsolatban a 17 éves tapasztalatunk nagyon kedvező. Gyártásuk minden fázisában szigorú minőségbiztosítási szabályokat tartanak be. Minden implantátum termékazonosító gyári számmal van ellátva, a garancia jegyen szerepel a beültetés időpontja, a beültetést végző orvos neve.
A gyártó minden implantátumra egy életre szóló termék garanciát vállal. Ez a speciális garancia a beteg számára további költséget nem jelent, benne van a termék árában és az implantátum beültetésekor lép életbe.
Eurosilicone Prémium Páciens Garancia azt jelenti, hogy a gyártó minden anyaghibából, vagy gyártási hibából történő implantátum károsodás előfordulása esetén az implantátumot ingyenesen kicseréli.
A garancia nem érvényes:
A részleteket megtekintheti a gyártó honlapján: http://www.eurosilicone.com.
Mind a fiziológiás sóoldattal, mind a szilikonnal töltött implantátumok tokjának anyaga szilikon.
A legelső szilikon mellimplantátumok teljesen sima falúak voltak, majd megjelentek a nagyon finoman rücskös, érdes, szaknyelven textúrált felszínű implantátumok.
A texturált implantátumok bevezetésének fő oka, hogy csökkentsék a kapszula képződés kockázatát, ami a szervezet természetes védelmi reakciójaként minden - a szervezetbe bekerülő - idegen anyag körül kialakul. Bár a legtöbb emlő implantátum esetében ez a kapszula puha marad, azonban néhány ritka esetben megkeményedik és különböző panaszokat okoz. Erről részletesebben a műtét után kialakuló szövődmények között olvashat. A ma forgalomban lévő implantátumok felszíne sima vagy érdes (textúrált).
A fiziológiás sóoldattal töltött implantátumok egyik előnye, hogy viszonylag kisebb nyíláson át behelyezhetőek, valamint a beléjük adott folyadék mennyiségének változtatásával tetszés szerint szabályozható a feszességük egyrészt a műtét közben, másrészt hetekkel a műtét után. A végleges méret és feszesség beállítás után egy mozdulattal eltávolítható a műanyag feltöltő cső, a szelep lezár, meggátolva a sóoldat kiáramlását a tokból.
Élettartamuk kb. 10-14 év, esetleges toksérülés esetén a kiömlő sóoldat pár nap alatt maradék nélkül felszívódik.
Hátrányuk, hogy idővel elkezdenek zsugorodni, méretvesztés történik, ezen kívül tapintásuk nem olyan természetes, mint a szilikon töltésű implantátumoké.
A szilikon egy teljesen semleges szintetikus anyag, amelyet orvosi célokra 1940–es évek óta használnak. Szilikont tartalmaznak a kézkrémek, rúzsok és a dezodorok is.
Általános vélemény, hogy a szilikon-zselé közelíti meg legjobban az emlő természetes állagát. A szilikon igen érdekes anyag: a szilárdtól a folyékony halmazállapotig minden formában előállítható.
1962 óta zselés változatát emlő implantátumok töltőanyagaként használják, mivel puhasága és hajlékonysága a természetes megjelenést sugallja. Viszonylag hosszú az élettartama: átlagosan 10-18 év.
Abban a ritka esetben, ha az implantátum tokja megsérül, a zselé csak nagyon minimális mennyiségben szivárog ki a tokon kívülre és semlegessége miatt szöveti reakciót sem okoz.
Ma már biztosan tudjuk, hogy a szilikon abszolút szövetbarát anyag, így nem vált ki antitestképződést (a szervezet természetes védekező mechanizmusának reakcióját), és soha nem lökődik ki.
Az implantátum formája lehet kerek vagy csepp alakú.
A csepp alakú implantátumok célja, hogy jobban utánozza a mell természetes formáját, de ennek sikere attól is függ, hogy mekkora a megnagyobbítani kívánt mell és mennyit akarunk nagyobbítani rajta. Ezen kívül van még egy kockázata a csepp alakú implantátumoknak: ha valami miatt elmozdul a helyéről, a mell alakja egyenetlenné válhat, ez a kockázat nem létezik kerek implantátumok esetében.
A csepp alakú implantátumok általában drágábbak, mint a kerek implantátumok.
A profil tulajdonképpen az implantátum vastagságát, ill. magasságát jelöli. A három alapvető profil: magas, közepes és alacsony.
Az implantátum profiljának kiválasztása is azok közé a feladatok közé tartozik, amelyet az orvosnak és a betegnek közösen kell megoldania. Elsődleges szempont természetesen a kívánt forma elérése, de az implantátum kiválasztásánál nagy jelentősége van a meglévő emlő nagyságának és az emlő bőrének a minőségének, valamint, hogy az izom alá, vagy fölé kívánjuk behelyezni az implantátumot.
A sebészeti beavatkozás általános szövődményeiről a műtéti tájékoztatókban olvashat. Ezeken kívül az emlő implantációs beavatkozások esetében bizonyos speciális szövődmények is kialakulhatnak:
Törés, kilyukadás, leeresztés:
Az implantátum tönkremehet a műtét során sebészeti eszközök okozta sérüléstől, baleset során, vagy bizonyos idő után magától a viseléstől (természetes elöregedés). Gél töltésű implantátumok esetében a törés következtében a gél töltés kifolyhat. A törés eredményezheti a mell ellaposodását, felpuhulását, érzékenységét és a gél kitapintható tömegét. A gél bennmaradhat az implantátum körül a szövetek alkotta kapszulában, vagy elvándorolhat a hónalj mirigyeibe, vagy a test más részeibe. Implantátum sérülés esetén műtéti úton eltávolítjuk a sérült tokot és lehetőség szerint az összes kiszivárgott gélt, majd behelyezzük az új implantátumot. A műtéti területen esetleg maradó gél, tekintettel, hogy teljes mértékben szövetbarát, szöveti reakciót a későbbiekben sem okoz. Sóoldat töltésű implantátumok esetében a feltöltő szelep elromolhat és kifolyhat a fiziológiás sóoldat. Ebben az esetben is sebészeti beavatkozás szükséges a sérült tok eltávolításához, a kiömlő fiziológiás sóoldattal teendő nincs, mert nagyon gyorsan – napok alatt – teljesen felszívódik. A műtét során itt is eltávolítjuk a sérült implantátum tokját és behelyezzük az új implantátumot.
Kapszulaképződés és összehúzódás:
Az emlő implantátum behelyezése során a leggyakoribb szövődmény, az úgynevezett "kapszula" képződés. Ennek lényege, hogy bár az implantátumok anyaga minden esetben szövetbarát, hipoallergén anyagból készül, az arra érzékeny betegeknél a szervezet - védekezésképpen - kötőszövetes tokot képez az implantátum körül.
A legtöbb emlő implantátum esetében ez a kapszula puha marad. Azonban bizonyos esetekben ez a tok később zsugorodhat, ekkor összenyomja az implantátumot melynek következtében a mell feszessé, rugalmatlanná válik. Ha a kapszula a későbbiekben hegesedik ésösszehúzódva szorítja az implantátumot, ez feszülést, fájdalmat, súlyosabb esetben implantátum deformálódást okozhat.
Ez a jelenség a műtétet követően bármikor jelentkezhet. Néha pár hónappal a műtét után alakul ki, de megjelenhet akár évekkel később is. Jelentkezhet egyik, vagy mindkét oldalon. Mivel a kapszula képződés pontos okát nem ismerjük, megelőzésére és megoldására sincs biztos módszer. A műtét utáni több hétig tartó masszírozást szoktuk javasolni megelőzésére. Súlyos esetekben szükség lehet a kapszula műtéti bemetszésére (kapszulotómia), vagy eltávolítására is.
Ráncosodás, gyűrődés:
A tok meggyűrődése miatt az implantátum felszíne ráncosodhat. Ez észrevehető a bőr felszínén is, attól függően, hogyan helyezkedik el az implantátum, és hogyan gyűrődik a felszíne. Nagy gyűrődések, vagy hajtások irritálhatják, vagy károsíthatják a környező szöveteket. A gyűrődés az implantátum törését vagy kilyukadását is okozhatja.
Meszesedés:
Ritka esetben mész rakódhat le az implantátumot körül vevő szövetekben. Ez keménységet és fájdalmat okozhat. Ez a mészlerakódás hasonló a mellrák korai fázisával összefüggő korai mészlerakódáshoz, ezért ebben az esetben CT lézer mammographiás vizsgálatot kell elvégezni.
Az érzékelés megváltozása:
Az implantátum beültetés után megváltozhat az emlő bőrének, esetleg a mellbimbónak az érzékelése. Ez többnyire időleges, ritkán maradandó elváltozás.
Kilökődés:
Ritka esetben az implantátum kilökődés is előfordulhat, mivel ezt azonban bakteriális fertőzés következtében kialakult gyulladásos folyamat előzi meg, az időben végzett műtéttel távolítjuk el az implantátumot.
Elégedetlenség a kozmetikai eredménnyel szemben:
Deformálódás, elmozdulás, elvándorlás, rossz méret, aszimmetria, nem kívánatos kontúr, kitapinthatóság, emlő megereszkedése, vagy a sóoldat lötyögése (fiziológiás sóoldattal töltött implantátumok esetén) válthatja ki.
Gél-diffúzió:
A szilikon csekély mennyisége diffúzió vagy szivárgás útján kerülhet az implantátum falán át az emlő szövetei közé.
Az implantátum eltávolítása:
A beültetett implantátumot ne tekintse életre szólónak. Bár nem ritkák a 15-20 éve beültetett implantátumok, a mell alakjának változása, bőrének megnyúlása vagy a fent említett szövődmények kialakulása idővel a beültetett implantátum cseréjét teszi szükségessé.
A mammographiás vizsgálat során az implantátum zavarhatja a mellrák korai felismerését a szövetek egy részének eltakarásával, ezért a hagyományos mammographiai eljárások nem alkalmazhatók mellimplantátum esetén. Ebben az esetben végezhető a CT-lézer-mammográfiás vizsgálat, amelyet - tekintettel, hogy a rákos elváltozás környezetében kialakuló fokozódó érképződést mutatja ki - nem zavar az implantátum jelenlétek.
Az emlő mirigyállományát nem érintő műtéti technikával behelyezett implantátumok sem a mellnagyobbító műtét, sem az implantátum beültetésével végzett mellfelvarrás esetén a későbbiek során nem gátolják az anyatejképződést és a szoptatást.
Ez a kép a mellnagyobbító műtét után három évvel készült.
Ez a kép az implantátum beültetésével történő mellfelvarrás műtét után két évvel készült.