Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
Az egynapos sebészeti műtétek díját - az érvényes TAJ kártyával rendelkező betegek számára - a TB fizeti.
A különböző nőgyógyászati panaszok miatt, vagy a rendszeres rákszűrés kapcsán elvégzett nőgyógyászati alapvizsgálat során sokszor találkozunk a méhszáj különböző kóros elváltozásaival.
Ezeknek egy része (méhszájrepedés, méhszájseb, kóros hámelváltozások, stb.) krónikus gyulladást tarthat fent, amely hüvelyi folyást okoz, másik része - első sorban a HPV fertőzés következtében kialakult, hosszú időn át meglévő méhszájsebek - a későbbiekben rosszindulatú daganat kifejlődésének alapjául szolgálhatnak.
A mindennapi gyakorlat a képen látható elváltozást illeti a méhszájseb névvel, melynek során a méhszájat normálisan a hüvely felől borító többrétegű laphám helyére a méhnyakra jellemző hengerhám kúszik a méh felől. Tekintettel, hogy ez a hámféleség sokkal vérbővebb, ezért úgy néz ki, mint egy horzsolt seb lenne a méhszájon. A méhszájseb gyakorlatilag minden esetben gyulladásból származik. A méhszájsebet minden esetben gyógyítani érdemes, mert hosszú távon a méhnyak rák "melegágya" lehet! Negatív citológia esetén lézeres méhszáj műtét végezhető, kóros, de még nem egyértelműen rosszindulatú sejteket kimutató citológia esetén kacs (hurokkimetszéses vagy loop) konizáció, egyértelműen rosszindulatú sejtek esetén pedig hidegkéses konizációs műtétet végzünk. Természetesen a szakorvos feladata eldönteni, hogy ilyenkor milyen típusú műtétet kell végezni. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a HPV (Humán Papillóma Vírus) jelenléte a méhszájsebbel együtt fokozza a méhnyakrák kialakulásának veszélyét. Előrehaladott esetben, amikor HPV sok éves tevékenysége eredményeként már a méhnyak hámjában is elváltozásokat okoz, a deformálódások hasonlítanak a méhszájsebre. Mivel ez már néha valóban méhnyak rák vagy az azt megelőző állapot, ezért mondja a köznyelv, hogy a méhszájseb elrákosodik, holott ebben az esetben két egymástól jól különböző és elkülöníthető folyamatról van szó, ami persze gyakran együtt, egyidejűleg jelentkezik, mert lehetséges fertőzés vagy szülési sérülés következtében a nyálkahártya megjelenése a méhszájon egyidejű a HPV fertőzéssel. A megoldás kulcsa természetesen a rendszeres méhnyakrák-szűrés során elvégzett HPV szűrővizsgálat (HPV tipizálás). Ha a szűrés során a citológiai vizsgálat nem jelez HPV fertőzésre utaló jelet, akkor a méhszájseb semmiféle veszélyt sem jelent, az általa okozott kényelmetlenséget ambuláns, hegesedést nem okozó kezeléssel meg lehet szüntetni (lézeres méhszáj műtét). A terhesség szempontjából a kikezelt korábbi méhszájsebnek nincs jelentősége, de ez fordítva úgy igaz, hogy minden ilyen elváltozást lehetőleg teherbe esés előtt meg kell gyógyíttatni. Méhszájsebe sok nőnek van, ezek rendszerint ártalmatlanok, ha mind a citológiai vizsgálat, mind a kolposzkópos vizsgálat kizárja a daganat jelenlétét. Ilyenkor elegendő a rendszeres ellenőrzés.
A műtétet minden esetben nőgyógyászati rákszűrés és alapvizsgálat előzi meg, mely belső (hüvelyi) vizsgálatot, és rákszűrést foglal magában. A rákszűrés kolposzkópos vizsgálatból - a méhszáj "nagyító alatti vizsgálata" - és a vizsgálat során nyert hámsejtek mikroszkópos vizsgálatából áll. A vizsgálati eredmények birtokában döntünk arról, hogy a beteg méhszájelváltozása, az egynapos sebészet keretében operálható-e. Ezután az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról, a lehetséges kezelési módokról, és a tervezett műtétről. Ekkor esik szó az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő (MRTG, EKG, hasi UH, belgyógyászati) vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól, a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról, mindazokról az információkról, amelyek szükségesek az beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.
A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.
A méhszájseb kezelése függ az elváltozás mértékétől és a kiváltó októl. Enyhe esetekben elegendő lehet a helyi kezelés, például gyógyszeres hüvelykúpok vagy krémek alkalmazása. Súlyosabb esetekben azonban szükségessé válhat a sebészi beavatkozás. A krioterápia, vagyis a fagyasztásos kezelés egy hatékony és kíméletes eljárás, amely során folyékony nitrogénnel (-196°C) fagyasztják le az elváltozott területet. Ez az eljárás elpusztítja a kóros hámréteget, amely helyén új, egészséges hám képződik. A beavatkozás során az orvos speciális kriopróbával érinti a méhszájseb területét, ahol a hirtelen hűtés miatt a sejtek elpusztulnak, és a gyógyulási folyamat megindul. Az eljárás gyors, fájdalommentes, és minimális szövődményekkel jár.
A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.
FONTOS!
Ha a műtétet altatásban vagy kombinált érzéstelenítésben végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!
A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be. A reggeli gyógyszert kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt és ha van olyan gyógyszere, amelyet napközben is be kell vennie, azt hozza magával a klinikára!
Hozzon magával váltás fehérneműt (bugyit) és intimbetétet.
A méhnyak fagyasztásos kezelése mindössze pár percig tart. A hüvelyt az úgynevezett hüvelytükör segítségével feltárják és a méhnyakat látótérbe hozzák.A méhszáj formájának megfelelő kialakítású fejet a kezelendő felületre helyezik, majd megkezdik a terület fagyasztását.A beavatkozás a járóbeteg ellátás keretein belül történik, így a páciens nem sokkal a krioterápiás eljárást követően elhagyhatja a kórházat és már másnap munkába állhat.
A műtétet általában 1-2 órás megfigyelési idő követi, ha helyi érzéstelenítésben, 4-6 óra, ha altatásban végezzük, amely alatt az élettani funkciók stabilizálódnak (vérnyomás, vizelet), és a beteg saját lábán, kísérővel elhagyhatja a klinikát. A műtét utáni napon a betegeink többsége folytathatja mindennapi aktivitását, táppénz igénybevétele nem szükséges. A méhszáj begyógyulásáig, hámosodásáig - mely általában 4 hétig tart - kevés hüvelyi folyás jelentkezhet. Bizonyos esetekben a műtétet követő 5-10. nap között, a közepes menstruációs vérzésnél kevesebb szivárgó vérzés észlelhető, amely szintén a sebgyógyulás részjelensége lehet, tehát nem kóros jelenség. Fájdalom vagy más panasz, szövődménymentes esetben nem fordul elő. A műtétet követő 3-4. hét alatt ülőfürdő, tampon használata és a szexuális élet nem ajánlott. Panaszmentes esetben a műtéttől számított 6 hét elteltével ellenőrző vizsgálatra kérjük vissza betegeinket.
Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A leggondosabb orvosi beavatkozás után is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények: utóvérzés, gyulladás, azonban kezelhetők. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz, alhasi fájdalom, bűzös folyás), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról.