Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
Az egynapos sebészeti műtétek díját - az érvényes TAJ kártyával rendelkező betegek számára - a NEAK fizeti.
A képen látható, hogy a térdízületben - a combcsont és a sípcsont között C alakú rostos porc gyűrűk (latinul: meniscus) helyezkednek el.
Sérülésüket, szakadásukat köznapi nyelven porcleválásnak hívjuk.
Fiatal korban általában a porcgyűrűk sérüléseit sport, közlekedési baleset, idősebb korban a meggyengült porcgyűrű állomány miatt egyszerű ún. "rossz mozdulatok" is okozhatják.
Tünetei: terhelésre jelentkező szúró fájdalom a térdben, térdízületi duzzanat, súlyosabb esetben térdízületi mozgáskorlátozottság.
A beteg vizsgálata a klinika ortopédiai ambulanciáján történik. A vizsgálat előtt kikérdezzük előző betegségeiről, műtétjeiről, ill. a jelenlegi betegségével kapcsolatban mióta és milyen jellegű panaszai vannak, érte-e sérülés a térdízületet.
Ezután következik a vizsgálat, melynek során megnézzük a térdízület alakját, feszességét, a szalagrendszer állapotát valamint speciális tesztekkel a meniscusok állapotát.
A vizsgálat befejezése után az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak kezelési lehetőségeiről. Ha a klinikai tünetek és tesztek alapján megállapítható a meniscus sérülés, akkor szükség van kiegészítő vizsgálatokra: a térdről készült kétirányú röntgen felvételre, valamint MRI vizsgálatra. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.
A konzultáció során a betegek gyakran felteszik a kérdést: mit tanácsolok, műtétet vagy konzervatív kezelést? Én két dolgot szoktam ilyenkor elmondani a betegeimnek. Az egyik, hogy anatómiai elváltozásról lévén szó a folyamatot nem lehet a konzervatív terápiával (pl.kenőcsök, használatával) meggyógyítani csak a panaszokat lehet mérsékelni. A másik, hogy az elváltozás okozta panaszokat (pl. fájdalom), mindenki másképpen éli meg, ezért kizárólag az egyéni tűrőképesség határozza meg, hogy ki mennyi ideig hajlandó együtt élni ezekkel, ill. mikor határozza el magát a műtétre.
A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.
Amennyiben a porcsérülés miatt térd panaszok jelentkeznek, akkor megfelelő kivizsgálás után a sérült rész műtétje javasolt.
A műtétet az egynapos sebészet keretei között mikrosebészeti - ún. artroszkópos - technikával végezzük, ami lehetővé teszi, hogy ízületi feltárás nélkül végezzük el a műtétet és a beteg pár órával a műtét után saját lábán hagyhassa el a klinikát.
A képen jól látni, hogy a porcba a tápláló erek oldalról lépnek be és nem szövik át teljes szélességében a porcot. A meniscus rossz vérellátású, gyógyulásra mérsékelten képes, ezért porcsérülésnél csak a jó vérellátású külső részek állíthatók helyre varratokkal, a sérült belső részeket speciális eszközökkel eltávolítjuk.
Amennyiben műtétre nem kerül sor, mérsékeltebb terhelésre a tünetek idővel enyhülhetnek, de fokozottabb igénybe vétel esetén ismét fájdalom, térdízületi duzzanat jelentkezhet.
A konzultáció során gyakran kérnek tanácsot az érzéstelenítés módjával kapcsolatban: helyi érzéstelenítést vagy altatást javasolok? Bár a műtéti érzéstelenítés kiválasztásánál nagyon fontos, hogy a beteg dönthessen - mérlegelve egyéni érzékenységét - de ezen kívül fontos tényező a választott műtét súlyosságának a foka is. Tekintettel, hogy az artroszkópos térdműtétnél a helyi érzéstelenítést az egész ízületre kiterjeszteni technikailag nem megoldható, ezért a beavatkozást csak altatásban lehet végezni.
A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Mivel altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.
Fontos!
Ha a műtétet érzéstelenítéssel kombinált altatásban végezzük, előtte való napon éjfélig lehet ételt, italt fogyasztani, a műtétre teljesen éhgyomorral kell érkezni!
A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be. A reggeli gyógyszert kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt és ha van olyan gyógyszere, amelyet napközben is be kell vennie, azt hozza magával a klinikára!
A műtét során egy 0.5 cm-es lyukat ejtünk az ízület felett, folyadékkal töltjük fel és egy optikát vezetünk be, mely egy kamerával és egy monitorral van összekötve. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy ízületi feltárás nélkül vegyük szemügyre az térdízületet.
A műtét során a leszakadt porcgyűrűt egy másik 0.5 cm-es lyukon bevezetett speciális harapó műszerrel eltávolítjuk.
Amennyiben a szakadás olyan területen helyezkedik el, ahol a vérellátás megfelelő regenerációt biztosít, akkor a porcsérülést megvarrjuk.
A műtét előnye, hogy a korábban végzett nagy ízületi feltárás helyett 2db 0.5 cm-es lyukat ejtünk az ízületen, mely rövidebb sebgyógyulási, rehabilitációs időt tesz lehetővé.
A műtét ideje 15-30 perc.
Az alábbi animációs filmen az artroszkópos műtétet lehet megtekinteni:
A műtét után az operált végtag teljes súllyal való terhelése lehetséges, nem szükséges segédeszköz használata. A lábadozási időszakban azonban szükséges a mérsékeltebb fizikai aktivitás, hogy a műtéti seb szövődménymentesen gyógyuljon. Varratszedés a műtét utáni 7-10. napon történik. A teljes gyógyulás kb. 6 hét. Ezen idő alatt térdizületi gyógytorna végzése, az ízület fokozatos terhelése javasolt.
A szövődmény olyan váratlan esemény, amely a gyógyulás normális folyamatát megzavarja, a szokványostól eltéríti és orvosi beavatkozás nélkül az állapot rosszabbodását okozza. A legkörültekintőbb műtéti beavatkozás mellett is kialakulhatnak szövődmények, ezért egy műtét szövődménymentességét egy felelősségteljes orvos sem garantálhatja. Klinikánkon a nálunk kezelt betegek számára az operáló orvos "non-stop" telefonos elérhetőségét biztosítjuk. Ha a legkisebb jel arra mutat, hogy a gyógyulás nem a normális úton halad, azonnal jelezze az operáló orvos felé, aki megoldja ezt a problémát.
A korai szövődmények: utóvérzések, gyulladások jól kezelhetők. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja bármilyen szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik annak megoldásáról.