Tájékoztató a laparoszkópos petefészek ciszta műtétről - TB támogatott műtét

Egynapos sebészeti műtétek - TB támogatással

Az egynapos sebészeti műtétek díját - az érvényes TAJ kártyával rendelkező betegek számára - a TB fizeti.

Bővebben...

A betegség

A petefészekben gyakran alakulnak ki ciszták, melyek folyadékkal telt tömlőként kerülnek felismerésre nőgyógyászati, ill. képalkotó vizsgálat (ultrahang, CT, MR) során.

Sok nő petefészkében képződik élete során ciszta, melynek létezéséről legtöbben nem is tudnak, hiszen panaszt ritkán okoz, és gyakran magától felszívódik néhány menstruációs ciklust követően. Bármely életkorban előfordulhat, ám fogamzóképes korban gyakoribb.

Eltávolítása akkor indokolt, mikor tüneteket okoz, esetleg a termékenységet befolyásolja, vagy rosszindulatú elváltozás gyanúja merül fel.  Mikor nem szívódik fel magától, növekedésnek indulhat és így alhasi fájdalmat, erősebb menstruációs görcsöket vagy akár meddőséget is okozhat.

Petefészek ciszta

Vizsgálat és konzultáció

A műtétet minden esetben nőgyógyászati rákszűrés és alapvizsgálat előzi meg, mely belső (hüvelyi) vizsgálatot, és rákszűrést foglal magában. A rákszűrés kolposzkópos vizsgálatból - a méhszáj "nagyító alatti vizsgálata" - és a vizsgálat során nyert hámsejtek mikroszkópos vizsgálatából áll.

Hüvelyplasztika Hüvelyplasztika

A műtét előtt hasi UH vizsgálat, laboratóriumi vizsgálatok, esetleg további belgyógyászati kivizsgálás szükséges. Ezután az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak megoldási lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.

A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.

A kezelés lehetőségei

Az első, egyszerűbb módszer az úgynevezett punkció, amely során egy tű segítségével bocsátják le a cisztában lévő folyadékot, méghozzá a hüvelyen keresztül. A beavatkozást általában nem altatásban, helyi érzéstelenítés mellett végzik és a beteget a műtétet követően haza is engedik.A másik komplikáltabb beavatkozás a laparoszkópos petefészek ciszta eltávolító műtét, melynek során a cisztát a petefészek lehető legkisebb károsodása mellett tudjuk eltávolítani.

Ráadásul ez utóbbi műtét után a gyógyulás is gyorsabb, és sokkal kisebb hegek maradnak a hason. Mindkét műtétet altatásban végezzük és a varratszedésre néhány napon belül sort kerítünk. A beavatkozás után minden esetben szövettani vizsgálatot végzünk. A betegek a műtét után hat héttel már teljesen gyógyultnak tekinthetők.

A műtéti érzéstelenítés

A műtétet altatásban végezzük. Bár a műtéti érzéstelenítés kiválasztásánál nagyon fontos a beteg egyéni érzékenysége, de ezen kívül fontos tényező a betegség súlyosságának a foka is.

Tájékoztató a műtéti érzéstelenítések fajtáiról

Műtét előtti teendők

A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.

FONTOS!

Tekintettel, hogy a műtétet érzéstelenítéssel kombinált altatásban végezzük, előtte való napon éjfélig lehet ételt, italt fogyasztani, a műtétre teljesen éhgyomorral kell érkezni!

A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be. A reggeli gyógyszert kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt és ha van olyan gyógyszere, amelyet napközben is be kell vennie, azt hozza magával a klinikára!

Hozzon magával váltás fehérneműt (bugyit) és intimbetétet.

A műtét

A beavatkozást leggyakrabban általános érzéstelenítésben (altatásban) végezzük el. A műtét első lépéseként a hasüreget CO2 gázzal fújjuk fel, mely lehetővé teszi a sebész számár a hasüregben való manipulációt. Általában a műtét biztonságos kivitelezéséhez 3 kis metszést ejtünk a hason (egyet a köldök alatt vagy felett, majd kettőt köldök magasságában bal ill. a jobb oldalon). A cél a petefészektömlő maradéktalan eltávolítása mellett az, hogy megőrizzük a környező szövetek épségét, így biztosítva a petefészek további zavartalan működését.

Műtét utáni teendők

A műtétet általában 6-8 órás megfigyelési idő követi, amely alatt az élettani funkciók stabilizálódnak (vérnyomás, vizelet) és a beteg saját lábán, kísérővel elhagyhatja a klinikát. Hüvelyplasztikai műtét után az átlagos gyógyulási idő 3-4 hét. Ez alatt az idő alatt tampon használata és a szexuális élet nem ajánlott. Panaszmentes esetben a műtéttől számított négy hét elteltével ellenőrző vizsgálatra kérjük vissza betegeinket.

Lehetséges szövődmények

Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A lehetséges korai szövődmények: utóvérzés, gyulladás, azonban kezelhetők. A laparoszkópos petefészek ciszta műtét után előforduló leggyakoribb szövődmény, a méhűri-, súlyosabb esetben ennek továbbterjedése esetén kismedencei gyulladás, valamint a méhfal átfúrása lehet (perforáció). A gyulladásos szövődmény jelei: elhúzódó (2-3 nappal tovább tartó) vérzés, bűzös, véres hüvelyi folyás, alhasi fájdalom, hőemelkedés, esetleg láz. Bármely tünet észlelése során azonnal forduljon operáló orvosához, hogy a célirányos kezelést minél hamarabb megkezdhessük.

Árak

Árak

Orvosaink

A rendelést és a műtéteket Dr. Vermes Gábor szülész, nőgyógyász szakorvos végzi.
Rendelési idő:
szerda 15:00 - 18:00 óráig

Miért érdemes a Bartholini ciszta műtétet nálunk elvégeztetni?

  • Nőgyógyászatunk Magyarország legrégebben alapított magánklinikáján működik. Bemutatkozás
  • Könnyen megközelíthető, központi elhelyezkedés.
  • Telefonos előjegyzés a vizsgálatra.
  • Rövid várakozási idő a vizsgálatra / műtétre.
  • TB támogatott egynapos műtét.
  • Gyors, pontos és hatékony műtétek.
  • Személyes figyelem és gondoskodás a betegekről.
  • Az operáló orvossal a munkaidőn túli kapcsolattartás.

Bejelentkezés

Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
On-line foglalás
Bejelentkezés