Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
Az egynapos sebészeti műtétek díját - az érvényes TAJ kártyával rendelkező betegek számára - a TB fizeti.
A mióma többnyire a méh simaizomszövetén keletkező jóindulatú, kötőszövetből és izomból álló sejtburjánzás. Méretét tekintve a rizsszem nagyságtól egészen dinnye méretig terjedhet. A kis méretű, panaszokat nem okozó mióma nem szorul kezelésre. A jóindulatú tumor főként fogamzóképes korban, 25-30. életév után alakul ki. Az 50 éves kor környékén jelentkező menopauza után az ösztrogénszint csökkenésével a mióma összezsugorodhat, vagy akár el is tűnhet. A mióma kialakulásának kockázatát jelentősen növeli a pajzsmirigy, a petefészek, vagy a hormontermelő mirigyek nem megfelelő működése. A hormonháztartás egyensúlyának felbomlása tehát különösen erős hajlamosító tényező. A termékeny nők csaknem 20 százalékánál fordul elő mióma. A progeszteron és az ösztrogén egyensúlyának felborulása szintén előidézhet miómát. Örökletes hajlamra, vitamin – és ásványhiányra, illetve stresszre vagy egyéb lelki okokra egyaránt visszavezethető a jelenség. A miómák elhelyezkedésük alapján a méhfalban, a méh felszínén valamint a méh üregében helyezkedhetnek el, különböző panaszokat okozva. A méhfalban és a méh hasüregi felszínén elhelyezkedő miómákat laparoszkópos műtéttel, a méh ürege felé elhelyezkedő miómákat hisztero – rezektoszkópos műtéttel gyógyíthatók.
A műtétet minden esetben nőgyógyászati rákszűrés és alapvizsgálat előzi meg, mely belső (hüvelyi) vizsgálatot, és rákszűrést foglal magában. A rákszűrés kolposzkópos vizsgálatból - a méhszáj "mikroszkóp alatti vizsgálata" - és a vizsgálat során nyert hámsejtek citologiai vizsgálatából áll. A vizsgálati eredmények birtokában döntünk az egészségügyi küret szükségességéről, valamint arról, hogy a beavatkozás az egynapos sebészet keretében elvégezhető-e. A műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg kiegészítő belgyógyászati leletek megszerzése után a beteggel egyeztetjük a műtét időpontját.
A konzultáció során a betegek gyakran felteszik a kérdést: mit tanácsolok, a műtétet vagy a konzervatív kezelést? Én azt szoktam ilyenkor elmondani a betegeimnek, hogy valamilyen, még nem ismert anatómiai elváltozás okozza a vérzést (lehet jó vagy rosszindulatú elváltozás) a folyamatot nem lehet konzervatív terápiával meggyógyítani, tehát meg kell tudni az elváltozás okát, természetét. A második, hogy az elváltozás okozta panaszokat a műtét nagyon sok esetben - a szövettani mintavételen túl - meg is gyógyítja.
A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.
A mióma a méh jóindulatú daganata, mely méretét tekintve széles skálán mozog: nagysága a pár millimétertől - mely legtöbbször nem okoz tüneteket -a több kilogramm súlyúakig terjedhet. A méh ürege felé növekvő mióma többnyire vérzési rendellenességet (elhúzódó, vagy a ciklustól független, köztes vérzések) okoz. Gyakran meddőséget is előidéz, a tumor miatt szabálytalan alakú méhüregben, ahol a megtermékenyült petesejt beágyazódási zavart szenvedhet. A miómák a rendellenes menstruációk és a hasi fájdalom mellett vérszegénységet is okozhatnak.Abban az esetben amikor a jóindulatú tumor már komolyabb problémákat okoz, vagy kóros elváltozás veszélye áll fenn, hiszteroszkópos mióma eltávolító műtét javasolt. A beavatkozást minden esetben diagnosztikus hiszteroszkópia előzi meg, gyakran a két beavatkozást együtt végezzük.A hiszteroszkópia (melyet gyakran méhtükrözésnek hívnak) a méh üregének vizsgálata egy speciális endoszkóppal (hiszteroszkóppal), amit a hüvelyen, a méhszájon, majd a méhnyakon keresztül vezetnek fel a méh üregébe.Diagnosztikus hiszteroszkópia esetén lehetőség van a méh nyálkahártyájának és szöveteinek alapos vizsgálatára, mellyel kizárhatóak vagy megerősíthetőek a jó és rosszindulatú elváltozások.
A diagnosztikus hiszteroszkópiát (méhtükrözést) és a rezektoszkópiát kizárólag altatásban végezzük, de a klinikán eltöltött megfigyelési idő ebben az esetben sem haladja meg a 4-6 órát. Bár a műtéti érzéstelenítés kiválasztásánál nagyon fontos a beteg egyéni érzékenysége, de ezen kívül fontos tényező a betegség súlyosságának a foka is.
A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.
FONTOS!
Tekintettel, hogy a műtétet altatásban végezzük, előtte való napon éjfélig lehet ételt, italt fogyasztani, a műtétre teljesen éhgyomorral kell érkezni!
A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be. A reggeli gyógyszert kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt és ha van olyan gyógyszere, amelyet napközben is be kell vennie, azt hozza magával a klinikára!
Hozzon magával váltás fehérneműt (bugyit) és intimbetétet.
A hiszteroszkópos mióma eltávolítás (rezektoszkópia) egy minimálisan invazív endoszkópos eljárás, mely egynapos sebészet keretében végezhető. A műtéttel a méhizomzatot és minden környező szövetet megőrzünk, elősegítve a gyorsabb gyógyulást, csupán a méh üregében található mióma göbök kerülnek eltávolításra. A beavatkozás során először a méhszájat feltágítjuk, majd ezt követően egy vékony eszközön keresztüloptikát vezetünk fel a folyadékkal feltöltött méh üregébe a méhnyakcsatornán keresztül. A méh egész belső felületét áttekintjük, a kóros elváltozásokat (polip, mióma) eltávolítjuk egy speciális eszközzel (rezektoszkóp). A műtét körülbelül 30 percet vesz igénybe. Az eltávolított anyagot- pontosan megjelölve a mintavétel helyét - szövettani vizsgálatra küldjük. A méhfalban illetve a méh felszínén található miómák esetében a laparoszkópos mióma eltávolítás műtétet végezzük.
A műtétet általában 1-2 órás megfigyelési idő követi, amely alatt az élettani funkciók stabilizálódnak (vérnyomás, vizelet), és a beteg saját lábán, kísérővel elhagyhatja a klinikát. Altatásban végzett műtétnél ez az időszak, 5-6 órára növekszik. A műtét utáni napon a betegeink többsége folytathatja mindennapi aktivitását, táppénz igénybevétele nem szükséges. Az átlagos gyógyulási idő 2-4 nap. Ekkora lesz a beteg teljesen terhelhető. Ez azonban csak szövődménymentes esetekre vonatkozik. Gyulladásos szövődmény elkerülése érdekében, legalább két hétig tartózkodjon a szexuális élettől, a tampon használattól és az ülőfürdőtől. Műtét után 4 héttel kontrollvizsgálatra kérjük vissza.
Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A leggondosabb orvosi beavatkozás ellenére is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények: utóvérzés, gyulladás, azonban kezelhetők. Ahiszteroszkópos-rezektoszkópos műtét során előforduló leggyakoribb szövődmény, a méhűri vérzés, kismedencei gyulladás, valamint a méhfal átfúrása lehet. A gyulladásos szövődmény jelei: elhúzódó (2-3 nappal tovább tartó) vérzés, bűzös, véres hüvelyi folyás, alhasi fájdalom, hőemelkedés, esetleg láz. Bármely tünet észlelése során azonnal forduljon operáló orvosához, hogy a célirányos kezelést minél hamarabb megkezdhessük.