Tájékoztató az egészségügyi küret műtétről - TB támogatott műtét

Egynapos sebészeti műtétek - TB támogatással

Az egynapos sebészeti műtétek díját - az érvényes TAJ kártyával rendelkező betegek számára - a TB fizeti.

Bővebben...

A betegség

A méh rosszindulatú (karcinoma, szarkóma) és jóindulatú daganatai (pl. polip, mióma), valamint a különböző hormonális zavarok, legtöbbször vérzést okoznak. A vérzés okának, a betegség felderítésének módja az egészségügyi küret, mely a méhnyak és a méh nyálkahártyájának teljes egészében történő eltávolítása, kórszövettani feldolgozás céljából.

Vizsgálat és konzultáció

A műtétet minden esetben nőgyógyászati rákszűrés és alapvizsgálat előzi meg, mely belső (hüvelyi) vizsgálatot, és rákszűrést foglal magában. A rákszűrés kolposzkópos vizsgálatból - a méhszáj "mikroszkóp alatti vizsgálata" - és a vizsgálat során nyert hámsejtek citologiai vizsgálatából áll. A vizsgálati eredmények birtokában döntünk az egészségügyi küret szükségességéről, valamint arról, hogy a beavatkozás az egynapos sebészet keretében elvégezhető-e. A műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg kiegészítő belgyógyászati leletek megszerzése után a beteggel egyeztetjük a műtét időpontját.

Hüvelyplasztika Hüvelyplasztika

A konzultáció során a betegek gyakran felteszik a kérdést: mit tanácsolok, a műtétet vagy a konzervatív kezelést? Én azt szoktam ilyenkor elmondani a betegeimnek, hogy valamilyen, még nem ismert anatómiai elváltozás okozza a vérzést (lehet jó vagy rosszindulatú elváltozás) a folyamatot nem lehet konzervatív terápiával meggyógyítani, tehát meg kell tudni az elváltozás okát, természetét. A második, hogy az elváltozás okozta panaszokat a műtét nagyon sok esetben - a szövettani mintavételen túl - meg is gyógyítja.

A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.

A kezelés lehetőségei

A küret a méhnyálkahártya mind jóindulatú mind rosszindulatú betegségeinek diagnosztizálására és bizonyos esetekben egyben kezelésére alkalmazott műtét. Rendellenes méhvérzések esetén a diagnózis felállításának egyik módszere. A méhnyak és a méh üreg nyálkahártyájának eltávolítását jelenti, szövettani feldolgozás céljából. Bizonyos vérzészavarok esetében az egészségügyi küret a diagnosztikus célon túl, egyben terápiás jelentőségű is, mivel a beavatkozással a vérzés okát is megszüntetjük. Leginkább nőgyógyászati küret, egészségügyi küret illetve "kaparás" néven ismert.

A műtéti érzéstelenítés

A konzultáció során gyakran kérnek tanácsot az érzéstelenítés módjával kapcsolatban: helyi érzéstelenítést vagy érzéstelenítéssel kombinált altatást javasolok? Az egészségügyi küretet kizárólag érzéstelenítéssel kombinált altatásban végezzük, de a klinikán eltöltött megfigyelési idő ebben az esetben sem haladja meg a 4-6 órát. Bár a műtéti érzéstelenítés kiválasztásánál nagyon fontos a beteg egyéni érzékenysége, de ezen kívül fontos tényező a betegség súlyosságának a foka is.

Tájékoztató a műtéti érzéstelenítések fajtáiról

Műtét előtti teendők

A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.

FONTOS!

Tekintettel, hogy a műtétet érzéstelenítéssel kombinált altatásban végezzük, előtte való napon éjfélig lehet ételt, italt fogyasztani, a műtétre teljesen éhgyomorral kell érkezni!

A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be. A reggeli gyógyszert kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt és ha van olyan gyógyszere, amelyet napközben is be kell vennie, azt hozza magával a klinikára!

Hozzon magával váltás fehérneműt (bugyit) és intimbetétet.

A műtét

A beavatkozás során először a méhszájat feltágítjuk, majd az eszközzel két külön helyről nyerünk kaparékot: a méhnyakból és a méhtestből. Ezután mindkettőt - pontosan megjelölve a mintavétel helyét - szövettani vizsgálatra küldjük. A műtét során információt kapunk a méh üregének, falának esetleges elváltozásairól (mióma), valamint a méh nagyságáról. Az alábbi animációs filmen tekintheti meg a műtétet:

Műtét utáni teendők

A műtétet általában 1-2 órás megfigyelési idő követi, amely alatt az élettani funkciók stabilizálódnak (vérnyomás, vizelet), és a beteg saját lábán, kísérővel elhagyhatja a klinikát. Altatásban végzett műtétnél ez az időszak, 5-6 órára növekszik. A műtét utáni napon a betegeink többsége folytathatja mindennapi aktivitását, táppénz igénybevétele nem szükséges. Az átlagos gyógyulási idő 2-4 nap. Ekkora lesz a beteg teljesen terhelhető. Ez azonban csak szövődménymentes esetekre vonatkozik. Gyulladásos szövődmény elkerülése érdekében, legalább két hétig tartózkodjon a szexuális élettől, a tampon használattól és az ülőfürdőtől. Műtét után 4 héttel kontrollvizsgálatra kérjük vissza.

Lehetséges szövődmények

Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A leggondosabb orvosi beavatkozás ellenére is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények: utóvérzés, gyulladás, azonban kezelhetők. Az egészségügyi küret során előforduló leggyakoribb szövődmény, a méhűri-, súlyosabb esetben ennek továbbterjedése esetén kismedencei gyulladás, valamint a méhfal átfúrása lehet (perforáció). A gyulladásos szövődmény jelei: elhúzódó (2-3 nappal tovább tartó) vérzés, bűzös, véres hüvelyi folyás, alhasi fájdalom, hőemelkedés, esetleg láz. Bármely tünet észlelése során azonnal forduljon operáló orvosához, hogy a célirányos kezelést minél hamarabb megkezdhessük. Perforáció esetén a műtétet végző orvos azonnal intézkedik a beteg továbbszállításáról. Klinikánk a Szent István kórház Szülészeti és Nőgyógyászati osztályával áll szerződéses kapcsolatban, amely az esetleges szövődmények ellátását biztosítja.

Árak

Árak

Orvosaink

A rendelést és a műtéteket Dr. Vermes Gábor szülész, nőgyógyász szakorvos végzi.
Rendelési idő:
szerda 15:00 - 18:00 óráig
Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
On-line foglalás

Miért érdemes az egészségügyi küretet nálunk elvégeztetni?

  • Nőgyógyászatunk Magyarország legrégebben alapított magánklinikáján működik. Bemutatkozás
  • Könnyen megközelíthető, központi elhelyezkedés.
  • Telefonos előjegyzés a vizsgálatra.
  • Rövid várakozási idő a vizsgálatra / műtétre.
  • TB támogatott egynapos műtét.
  • Gyors, pontos és hatékony műtétek.
  • Személyes figyelem és gondoskodás a betegekről.
  • Az operáló orvossal a munkaidőn túli kapcsolattartás.

Bejelentkezés

Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
On-line foglalás
Bejelentkezés