Tájékoztató az emlőműtétről

A betegség

A jóindulatú emlőbetegségek mindkét nemet érintik, leggyakrabban csomó formájában jelennek meg és önvizsgálat kapcsán észleli a beteg. A csomó megtalálása ijesztő lehet, de ezek az elváltozásokáltalábanjóindulatúak, azonban a jóindulatú emlőbetegségek bizonyos típusai is növelhetik a mellrák kockázatát, ezért minden mellben tapintható csomó vagy emlő elváltozás sebészeti szakvizsgálatot tesz szükségessé.

A mellben lévő jóindulatú csomók gyakori okai a következők:

  • Családjában előfordult emlőrák vagy jóindulatú emlőbetegség.
  • Az emlőszövet korral járó hormonális változások miatti átépülése (fibrocisztás emlőelváltozás)
  • Az emlőfertőzéses eredetű gyulladása
  • Az emlősérülésből származó hegszövet
  • Hormoningadozások, különösen menstruáció, terhesség vagy menopauza idején.
  • Hormonális fogamzásgátlótabletták, hormonpótló terápia.
  • Koffeintartalmú italok.

Mellciszta: A mellben lévő csomók kb. egynegyede folyadékkal telt ciszta. A mellciszták érzékenyek és csomósak lehetnek, méretben a ciklikus hormonális változásokkal változhatnak, de nem tesznek hajlamosabbá a rákra. A ciszták gyakran kezelés nélkül eltűnnek. Enyhe panaszok esetén melltartó viselése, borogatás, szükség esetén fájdalomcsillapító szedése javasolt. A nagyobb ciszták tartalmának lebocsájtásával a fájdalom megszűnik, azonban a tömlő – mivel fala megmarad - a későbbiekben újratelődhet. Komolyabb tünetek, nagyobb ciszták esetében sebészi eltávolítás szóba jöhet.

Fibroadenóma: Ezek a leggyakoribb jóindulatú emlődaganatok, amelyeket 15 és 35 év közötti nőknél jelennek meg. Nem járnak fájdalommal, kemény tapintatúak, a környezetűkel nem kapaszkodnak össze. Az esetek körülbelül 20%-ában több gócúak, méretűk néhány centimétertől több centiméter lehet. Tapintás, ultrahang, mammográfia és vékonytű biopszia igazolja a diagnózist egyértelműen.

A fibroadenomák nem növelik a rák kockázatát, és gyakran maguktól elmúlnak. Ha a fibroadenoma nagysága hirtelen növekszik vagy fájdalmat okoz, esetleg az emlőbimbó behúzottá válik és/vagy gyulladásos jelek észlelhetők, illetve ha a családban emlődaganat fordult elő vagy a szövettani vizsgálat nem egyértelmű, akkor javasolt a fibroadenoma eltávolítása, mely egy napos sebészeti ellátás keretében elvégezhető, A sebészi beavatkozás során figyelemmel kell lenni arra, hogy az emlő ép szövetei megmaradjanak, s a későbbi szoptatás esetére a beavatkozással ne okozzanak komplikációt. Ezért az emlőbimbót érintő műtétek csak indokolt esetekben javasolt elvégezni. A fibroadenómáknál a kimetszését követően azok kiújulására lehet számítani, ezért a beavatkozás után hónapokig - évekig érdemes a betegeket ellenőrizni.

Fibrocisztás emlőváltozás: A hormonszintek ingadozása miatt a mellek tömöttnek és érzékenynek tűnnek, különösen közvetlenül a menstruáció előtt. A 30-50 éves nők nagyobb valószínűséggel tapasztalnak fibrocisztás emlőelváltozásokat, amelyek kezelés nélkül elmúlnak.

Hiperplázia: Ez az állapot az emlőcsatornákat vagy mirigyeket bélelő sejtek túlszaporodásából ered. A szokásos hiperpláziának nevezett állapot nem növeli a rák kockázatát, és nem igényel kezelést. Ha atipusoshiperpláziája van, sebésze javasolhatja az érintett emlőszövet műtéti eltávolítását, mert az állapot hajlamosabbá teheti Önt a mellrákra.

Intraduktális papilloma: Ezek a kis, szemölcsszerű növedékek az emlőcsatornában, a mellbimbó közelében képződnek. Az intraduktális papilloma mellbimbóváladékozást okozhat. Az állapot leggyakrabban a 30 és 50 év közötti nőket érinti. A rák kockázata nő, ha egyszerre öt vagy több papillómája van. A műtét kezelés eltávolíthatja ezeket a növedékeket, és csökkentheti a rák kockázatát.

Emlőcsatorna ectasia: Menopausában és posztmenopauzában lévő nők hajlamosabbak az emlőcsatorna kitágulására. Behúzódást okozhat a mellbimbón vagy a mellbimbó váladékozása észlelhető, ha a duzzadt, gyulladt tejcsatornák elzáródnak. Más néven periductalismastitis-nek nevezzük és nem növeli a rák kockázatát. Kezelésében szükség lehet antibiotikumokra, ha bakteriális fertőzés okozta a gyulladást és az elzáródást. Ellenkező esetben kezelésre nincs szükség.

Traumás zsírelhalás: Ezek az emlőcsomók akkor keletkeznek, amikor a hegszövet helyettesíti a sérülés, műtét vagy sugárterápia következtében károsodott mellszövetet. Ezek a csomók nem növelik a rák kockázatát, és nem igényelnek kezelést.

Gynecomastia: a férfiaknál megnagyobbodott, duzzadt mellek alakulhatnak ki csomókkal, ezt az állapotot gynecomastiának nevezik. Oka leggyakrabban valamilyen hormonális eltérés, májbetegség, kövérség, genetikai megbetegedés.

Vizsgálat és konzultáció

Az alábbi tünetek esetén szükséges sebész szakorvoshoz fordulni:

  • Emlőben tapinthatócsomó.
  • Emlőfájdalom.
  • Az emlő méretének, alakjának vagy kontúrjának változása.
  • Behúzódott, váladékozó emlőbimbó.
  • Behúzódott, ráncos, narancshéjszerű bőrfelszín.

A vizsgálat után, a pontos diagnózis felállításához az alábbi kiegészítő vizsgálatokat végezzük:

  • Képalkotó vizsgálatok, mammográfia, emlő ultrahang, mágneses rezonancia képalkotás (MRI).
  • Az emlőbimbó váladékozásának citológiai vizsgálata.
  • Ultrahang vezérelt biopszia,vagy műtéti kimetszés a mellelváltozás szövettani vizsgálatához.
Emlőműtét Emlőműtét

Kezelési lehetőségek

A legtöbb jóindulatú emlőbetegség nem igényel sebészi beavatkozást. Azonban, ha a kiegészítő vizsgálatok olyan elváltozást diagnosztizálnak, amely növeli az emlőrák jövőbeni kockázatát, vagy ha az egyébként igazoltan jóindulatú elváltozás tartós panaszokat (pl. fájdalom) okoz, szóba jön a műtéti megoldás.

Kialakulhat többször is jóindulatú emlőbetegség?

A jóindulatú csomók az emlőben meglehetősen gyakoriak, az élet során többször előfordulhatnak,  ha a hormonszint a menstruáció vagy a menopauza miatt megváltozik. Ezek lehetnek érzékenyek, vagy fájdalmatlanok. Forduljon sebész szakorvoshoz, amikor mellében csomót érez, vagy bármi más elváltozást észlel.

Milyen szövődményei vannak a jóindulatú emlőbetegségnek?

A jóindulatú emlőbetegségek bizonyos típusai, mint például az atípusos hiperplázia, hajlamosabbá teszik a mellrák kialakulását. Néha a jóindulatú csomók fájnak. A sebész műtétet javasolhat a fájdalmas csomók eltávolítására. Sajnos néhány fibroadenomás csomó kiújulhat a műtét után.

Hogyan befolyásolja a terhesség a jóindulatú emlőbetegségeket?

A terhesség alatti hormonszint-változások a mellben csomókat, érzékenységet és mellbimbóváladékot okozhatnak. Szoptatás közben nagyobb valószínűséggel tapasztalhat jóindulatú emlőelváltozásokat vagy emlőgyulladást. A terhesség vagy szoptatás alatti daganatos mellelváltozások ritkák, ennek ellenére forduljon sebészhez vagy szülészéhez, ha bármilyen mellelváltozást észlel.

Hogyan előzheti meg a jóindulatú emlőbetegséget?

nem sokat tehet a jóindulatú emlőbetegség kockázatának csökkentése érdekében. Ezek az intézkedések csökkenthetik a rák kockázatát, és segíthetnek a betegség korai felismerésében, amikor az a leginkább kezelhető:

  • Végezzen önvizsgálatot, hogy megismerje mellei megjelenését és érzését.
  • Rendszeresen járjon mammográfiás szűrésre vagy emlő ultrahang vizsgálatra.
  • Tartsa meg az egészséges testsúlyt.
  • Ajánlott a rendszeres testmozgás.
  • Alakítson ki egy tápláló étrendet.
  • Alkoholt mértékkel igyon vagy egyáltalán ne fogyasszon.
  • Szokjon le a dohányzásról.
  • Gondolja át a hormonpótló terápia alkalmazását.
  • Váltson nem hormonális fogamzásgátlási lehetőségre.

Mi a prognózis (kilátások) a jóindulatú emlőbetegségben szenvedők számára?

A jóindulatú emlőbetegségben szenvedő nők többségénél nem alakul ki mellrák. Ha olyan betegsége van, amely növeli a rák kockázatát, sebésze gyakoribb rákszűréseket javasolhat. Bizonyos emlőbetegségek hajlamosabbá tehetik a csomók kialakulását. Minden alkalommal értesítenie kell orvosát, amikor változást észlel a mellei megjelenésében vagy érzésében.

A műtéti érzéstelenítés

Az emlőműtéteket minden esetben altatásban végezzük.
Tájékoztató a műtéti érzéstelenítések fajtáiról

Műtét előtti teendők

Ha műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.

Mellkas röntgent, EKG-t, laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja.

Fontos!

Ha műtétet altatásban vagy kombinált érzéstelenítésben végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!

A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!

A műtét

A metszés vezetésnél minden esetben törekszünk arra, hogy esztétikailag minél szebb eredményt érjünk el, ezért amennyiben lehetséges a mellbimbó körüli, vagy valamelyik redőben végezzük el a bőr metszést. Az elváltozás eltávolítása után a bőrt plasztikai varrattal egyesítjük. Ritka esetben, főleg nagyobb elváltozás esetén draint hagyunk vissza a műtéti területben, amelyet a műtétet követő napon távolítunk el.

Műtét utáni teendők

A betegek pár órás megfigyelés után hazabocsátjuk. Amennyiben a műtét során draint helyeztünk a sebbe, másnap ennek kivételére kontrollvizsgálatra hívjuk. A felhelyezett kötés három nap után eltávolítható, fájdalom, feszülés esetén a terület hűtése javasolt. Panasz, láz, állapotromlás esetén azonnal vegye fel a kapcsolatot a sebészével.

Lehetséges szövődmények

Bármely műtéti beavatkozás teljes veszélytelenségéért egyetlen orvos sem vállalhat abszolút garanciát. A lehetséges szövődmények: sebgennyedés (1-3%), vérzés (1-5%), savóképződés (1-5%), bőrérzés műtét utáni ideiglenes kiesése (5-10%), bőrérzés műtét utáni végleges kiesése (<1%). A szövődmények kialakulásának esélyét megfelelő műtéti technikával, gondos műtét utáni ápolással, megfelelő gyógyszeres kezeléssel, helyes diagnosztikai eljárásokkal manapság már minimálisra lehet szorítani. Bizonyos szövődmények esetén újabb műtéti beavatkozást válhat szükségessé.

Árak

Orvosaink

A rendelést és a műtéteket Dr. Lukovich Péter gastroenterológus és sebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
hétfő 8:00 - 16:00 óráig
kedd 8:00 - 16:00 óráig
szerda 8:00 - 16:00 óráig
csütörtök 8:00 - 16:00 óráig
péntek 8:00 - 16:00 óráig
Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás

Miért érdemes az emlőműtétet nálunk elvégeztetni?

  • Sebészetünk Magyarország legrégebben alapított magánklinikáján működik. Bemutatkozás
  • Könnyen megközelíthető, központi elhelyezkedés.
  • Telefonos előjegyzés a vizsgálatra.
  • Rövid várakozási idő a vizsgálatra / műtétre.
  • Gyors, pontos és hatékony műtét.
  • Nincs varratszedés.
  • Személyes figyelem és gondoskodás a betegekről.
  • Az operáló orvossal a munkaidőn túli kapcsolattartás.

Bejelentkezés

Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
On-line foglalás