Tájékoztató a hasfali sérv műtétről

Árak

Árak

A betegség

A hasfali sérv a hasfal folytonosságának olyan veleszületett vagy szerzett defektusa, amely lehetővé teszi bármely olyan képlet kilépését a hasüregből, amely normálisan nem megy át a hasfalon. Veleszületett a gyermekek köldöksérve, s szerzettek a többi hasfali sérvféleségek, amelyek oka lehet fizikai megterhelés, elhízás, trauma vagy korábbi műtéti beavatkozás. A lakosság kb. 3-5%-ának van veleszületett vagy szerzett sérve. Ezen sérvek kb. 5%-a köldöksérv, a másik 5%-a alkotja a ritkább sérvféleségek alkotják, így pl. a hegsérvek. Hazánkban évente kb. 8000 műtét történik hasfali sérv miatt. A hasfali sérves betegek lehetnek panaszmentesek, de igen változó panaszokkal is rendelkezhetnek, amelyek általában nem függenek össze a sérvek nagyságával. Kezdődő sérvek húzó, nyilalló fájdalmakat okozhatnak a sérvkapu területén. Nagyobb sérvek okozhatnak: feszülő, húzó érzést, amely álláskor, járáskor fokozódik, görcsös hasi fájdalmakat, idült székrekedést, hányingert.

Köldöksérv

A hasi sérveknek egyik leggyakrabban előforduló típusa a hasi műtétek után a műtéti hegben kialakult sérv.

Okai lehetnek:

  • műtétet követő seb gyulladás
  • varrat gennyedés
  • erőteljesebb műtét utáni elhízás
  • fokozott fizikai terhelés közvetlenül a műtét után;

A betegség veszélyei:
A sérvtömlőben hosszabb idő után összenövések alakulhatnak ki, a kitapadások miatt a sérv nem helyezhető vissza a hasüregbe. Az évek, évtizedek óta fennálló hatalmas sérvek a hasüregbe sem helyezhetők vissza.

A sérvek legrettegettebb szövődménye a kizáródás. Kizáródáskor a sérvkapu gyűrűszerűen összeszorul, a sérvtartalom ereit leszorítja, ezáltal a sérv fájdalmassá, feszessé válik, a bélműködés leáll és a megfelelő kezelés hiányában a sérvtartalom - legtöbbször bél - elhal. A kizáródás bekövetkezhet hirtelen, amikor is a beteg hirtelen fájdalmat észlel a sérv területén; vagy lassan, fokozatosan is, mely rendszerint a tömlőben kinn lévő bélkacsokban felhalmozódó bélsár és gázok miatt jön létre, ilyenkor a beteg lassan kialakuló fájdalomról, a széklet- és a szelek leállásáról számol be.

A kizáródást követő hat órán belül a sérv visszahelyezése a hasüregbe megkísérelhető, de tekintettel arra, hogy ez is veszélyekkel járhat, még sikeres visszahelyezés után is a beteg sebészeti osztályon történő bennfekvést és napokig tartó megfigyelést igényel. Sérv kizáródás esetén, ha nem sikerül időben a sérv visszahelyezése, vagy ha a visszahelyezés után nem múlnak el, sőt esetleg fokozódnak a hasi panaszok, sürgős műtét indokolt a bélelhalás veszélye miatt.

Vizsgálat és konzultáció

A beteg vizsgálata a klinika sebészeti ambulanciáján történik. A vizsgálat előtt kikérdezzük előző betegségeiről, műtétjeiről, ill. a jelenlegi betegségével kapcsolatban mióta és milyen jellegű panaszai vannak. Ezután következik a vizsgálat. A hasfali sérvek döntő többsége fizikális vizsgálattal könnyen észlelhető, mert a sérvkapuk területén kisebb-nagyobb képlet boltosul elő a hasüregből, amely a hasizom megfeszítésére, köhögtetésre nagyobb lesz. Fekvő helyzetben a sérv többnyire megkisebbedik vagy teljesen el is tűnik. Ha megmarad, enyhe nyomással a hasüregbe visszahelyezhető és a sérvkapu kitapintható.

A vizsgálat befejezése után az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak kezelési lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról, szövődményekről. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.

A konzultáció során a betegek gyakran felteszik a kérdést: mit tanácsolok, a műtétet vagy a konzervatív kezelést? Én három dolgot szoktam elmondani a betegeimnek. Az egyik, hogy anatómiai elváltozásról lévén szó (a sérvkapu tágulata) a folyamatot nem lehet a konzervatív terápiával (pl. sérvkötő viselése) sem megállítani sem visszafordítani. Tekintettel, hogy a sérvkapu magától nem záródik, a sérvet csak műtéttel lehet véglegesen megoldani. Az ideális sérvműtét a legkisebb szöveti feszüléssel állítja helyre a normális anatómiai viszonyokat. A másik, hogy az elváltozás okozta panaszokat (fájdalom, stb.) mindenki másképpen éli meg, ezért kizárólag az egyéni tűrőképesség határozza meg, hogy ki mennyi ideig hajlandó együtt élni ezekkel, ill. mikor határozza el magát a műtétre. A harmadik, de talán a legfontosabb szempont, amit figyelembe kell venni, a sérvtartalom kizáródásának veszélye.

A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja. A fizikális vizsgálatot többnyire hasi ultrahang vizsgálat követi, ami pontosan leírja a sérvkapu nagyságát és a sérvtartalom fajtáját (bél, cseplesz).

A kezelés lehetőségei

Tekintettel, hogy a sérvkapu magától nem záródik, a sérvet csak műtéttel lehet véglegesen megoldani. Az ideális sérvműtét a lehető legkisebb szöveti feszüléssel a legpontosabban állítja helyre a normális anatómiai viszonyokat. Ezért csak minimális megterheléssel jár a beteg számára. A klinikánkon végzett sérvplasztikai műtét lényege, hogy a hasfalat feszüléstől mentes varrattal, általában szövetbarát műanyagháló beültetésével zárjuk. A háló nem felszívódó anyagból készült, teljesen szövetbarát, allergiás reakciót, kilökődést soha nem tapasztaltunk vele kapcsolatban. A gyógyulás során a kötőszöveti rostok átszövik, szinte egybeforradnak vele, erős, áthatolhatatlan heget képezve.

A műtéti érzéstelenítés

A hasfali sérvműtéteket minden esetben altatásban végezzük. A fájdalommentesség az egész testre kiterjed és az éber állapot elvesztésével - tudat vesztéssel - jár. Az altatás kezdetén a beteg fokozatosan az alváshoz hasonló állapotba kerül, amit a műtét végéig fenntartunk.

Egy feszültségoldó tabletta (Frontin) és egy fájdalomcsillapító tabletta (Donalgin) előkészítés után az altatást vénás injekcióval kezdjük (Dipriván), valamint altató gázt (Nitrogénoxydul) adunk arcmaszk, illetve légcsőbe vezetett tubus segítségével.

Utóbbi módszerrel közvetlenül a tüdőbe jut az oxigén és altatógáz keveréke, ami rendkívül biztonságos, mert egyrészt így tökéletesen tudjuk biztosítani a lélegeztetést, másrészt az esetlegesen a szájüregbe került folyadék (pl. hányás esetén) nem tud bekerülni a tüdőbe. A módszer rendkívül biztonságos, mert így tökéletesen tudjuk biztosítani a lélegeztetést, hányás esetén tüdeje védve van a félrenyeléstől.

Műtét előtti teendők

A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.

Fontos!

Az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!

A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!

A hasi sérv műtét

A műtétet minden esetben altatásban végezzük. A műtét után kilalakult sérveknél a hegszövet kimetszése után a sérvtömlőt kipreparáljuk és a sérvtartalmat a hasüregbe visszahelyezzük. A sérvkaput lehetőleg feszüléstől mentes varrattal, majd erre ráhelyezett speciális szövetbarát műanyag háló beültetésével zárjuk. A beültetett speciális háló nem felszívódó anyagból készült, teljesen szövetbarát, allergiás reakciót soha nem tapasztaltunk vele kapcsolatban. A gyógyulás során a kötőszöveti rostok átszövik, szinte egybeforradnak vele, erős, áthatolhatatlan heget képezve.

A műtét időtartama: 45-90 perc, a sérv nagyságától függően.

Az első kép a műtét előtti állapotot ábrázolja, mikor a bél kitüremkedik a sérvkapun keresztül, a második kép a műtét utáni állapotot mutatja, amikor már a műtéttel zártuk a sérvkaput.

Hasfali sérv Hasfali sérv
A műtét előtt A műtét után

Műtét utáni teendők

A műtétet általában min. 48 órás megfigyelési idő követi, utána a beteg saját lábán, kísérővel, személygépkocsival elhagyhatja a klinikát. Az első egy hétben tartózkodni kell a fizikai megterheléstől, állandó ágynyugalom nem szükséges. Egy hét elteltével kontrollvizsgálat alkalmával a varratszedésre kerül sor. A második kontroll négy hét múlva esedékes, ekkor már a gyógyult állapotot találjuk. Az átlagos gyógyulási idő kb. 4-6 hét, ekkorra lesz a beteg teljesen terhelhető.

Lehetséges szövődmények

Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A leggondosabb orvosi beavatkozást követően is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények: utóvérzés, gyulladás, azonban idejében felismerve és célzott kezelést alkalmazva jól kezelhetők. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról. Az otthoni gyógyulás szakaszaiban a beteg különböző elváltozásokat észlelhet, amelyek azonban nem mindig kórosak. A sebfájdalom, esetleg hőemelkedés az első napokban, a normális sebgyógyulás úgymond velejárói, aggodalomra nem adnak okot. A késői szövődmények (pl. sérv kiújulás) kialakulásának a lehetősége a beteg részéről a műtét utáni pár hónapban fizikai kímélettel, az orvos részéről a megfelelő technikával, és gondossággal végzett műtéttel csökkenthető.

Orvosaink

A rendelést és a műtéteket Dr. Dömötör Gábor sebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
hétfő 8:00 - 16:00 óráig
kedd 8:00 - 16:00 óráig
szerda 8:00 - 16:00 óráig
csütörtök 8:00 - 16:00 óráig
péntek 8:00 - 16:00 óráig
Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás
A rendelést és a műtéteket Dr. Lukovich Péter gastroenterológus és sebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
hétfő 8:00 - 16:00 óráig
kedd 8:00 - 16:00 óráig
szerda 8:00 - 16:00 óráig
csütörtök 8:00 - 16:00 óráig
péntek 8:00 - 16:00 óráig
Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás

Miért érdemes a hasfali sérv műtétet nálunk elvégeztetni?

  • Sebészetünk Magyarország legrégebben alapított magánklinikáján működik. Bemutatkozás
  • Könnyen megközelíthető, központi elhelyezkedés.
  • Telefonos előjegyzés a vizsgálatra.
  • Rövid várakozási idő a vizsgálatra / műtétre.
  • Gyors, pontos és hatékony műtét.
  • Személyes figyelem és gondoskodás a betegekről.
  • Az operáló orvossal a munkaidőn túli kapcsolattartás.

Bejelentkezés

Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
On-line foglalás
Bejelentkezés