Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
Ha a bél (2) az izmok és a lágyékszalag között a kitágult sérvkapun (1) keresztül kilépve a hasüregből közvetlenül a bőr alatt helyezkedik el, lágyéksérvnek (3) nevezzük.
![]() |
A lágyéksérv kialakulása |
Ha egyre növekedve, leérve a herezacskóba, azt kitölti, heresérvről beszélünk. Lehet egyoldali vagy kétoldali. Általában látható és tapintható, és amíg ki nem záródik, változó jellegű kisebb-nagyobb panaszokat okoz. Lehet veleszületett, de kialakulhat felnőtt korban is.
A sérvek legrettegettebb szövődménye a kizáródás. Kizáródáskor a sérvkapu gyűrűszerűen összeszorul, a sérvtartalom ereit leszorítja, ezáltal a sérv fájdalmassá, feszessé válik, a bélműködés leáll és a megfelelő kezelés hiányában a sérvtartalom - legtöbbször bél - elhal. A kizáródás bekövetkezhet hirtelen, amikor is a beteg hirtelen fájdalmat észlel a sérv területén; vagy lassan, fokozatosan is, mely rendszerint a tömlőben kinn lévő bélkacsokban felhalmozódó bélsár és gázok miatt jön létre, ilyenkor a beteg lassan kialakuló fájdalomról, a széklet- és a szelek leállásáról számol be.
A kizáródást követő hat órán belül a visszahelyezés megkísérelhető, de tekintettel arra, hogy ez is veszélyekkel járhat, még sikeres visszahelyezés után is a beteg sebészeti osztályon történő bennfekvést és napokig tartó megfigyelést igényel. Sérvkizáródás esetén, ha nem sikerül időben a sérv visszahelyezése, vagy ha a visszahelyezés után nem múlnak el, sőt esetleg fokozódnak a hasi panaszok, sürgős műtét indokolt a bélelhalás veszélye miatt.
A viszonylag szűk sérvkapu miatt a sérvtartalom kizáródásának veszélye a lágyéksérvnél fokozottan fennáll!
A beteg vizsgálata a klinika sebészeti ambulanciáján történik. A vizsgálat előtt kikérdezzük előző betegségeiről, műtéteiről, ill. a jelenlegi betegségével kapcsolatban mióta és milyen jellegű panaszai vannak. Ezután következik a vizsgálat.
Először álló helyzetben vizsgáljuk a szabaddá tett területet, ekkor többnyire a lágyéktájon kiboltosuló sérvet látjuk és tapintjuk. Ezután visszahelyezzük a sérvet a hasüregbe.
Betapintva a kitágult sérvcsatornába megkeressük a sérvkaput és megállapítjuk, hogy külső (ferde), vagy belső (egyenes) típusú a sérv.
A vizsgálat befejezése után az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak kezelési lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.
A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.
Tekintettel, hogy a sérvkapu magától nem záródik és a sérvkötő viselése is csak átmeneti megoldást jelent, a sérvet csak műtéttel lehet véglegesen megoldani. Az ideális sérvműtét a legkisebb szöveti feszüléssel a legpontosabban állítja helyre a normális anatómiai viszonyokat. Ezért csak minimális megterheléssel jár a beteg számára. A technika fejlődése lehetővé tette, hogy a sérvműtétet úgynevezett “laparoszkópos” módszerrel végezzük el, melynek előnyei - a kisebb műtéti megterhelés, - a rövidebb kórházi tartózkodás és gyógyulási időszak, - a kevesebb fájdalom, - a jobb kozmetikai eredmény!
A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.
Fontos!
Ha a műtétet altatásban vagy kombinált érzéstelenítésben végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!
A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!
Az un. Transabdominalis praeperitonealis (TAPP) technika az alkalmazott eljárás. A beavatkozást leggyakrabban általános érzéstelenítésben (altatásban) végezzük el. A műtét első lépéseként a hasüreget CO2 gázzal fújjuk fel, mely lehetővé teszi a sebész számár a hasüregben való manipulációt. Általában a műtét biztonságos kivitelezéséhez 3 kis metszést ejtünk a hason (egyet a köldök alatt vagy felett, majd kettőt köldök magasságában bal ill. a jobb oldalon). Ezt követően a sérvtömlő bemeneti nyílása felett felhasított hashártyát – élesen és tompán lelapozzuk a ligamentum inguinale vonulata alá, mikőzben a sérvtömlőt a hasüregbe húzzuk. Függetlenül attól, hogy a betegnek milyen sérve van (külső vagy belső lágyéktáji, combsérv vagy akár ezek kombinációja), a régió mindhárom sérvkapuját befedő, kb. 10x15 cm nagyságú hálót implantálunk. Ezáltal a potenciális sérvkapukat is zárjuk, és így megelőzhető egy későbbi sérvképződés. A hálót stabil anatómiai struktúrákhoz rögzítjük, majd a hálót befedve rekonstruáljuk a hashártyát. A műtét végén ritkán előfordulhat, hogy kis csövet, ún. draint hagyunk hátra, mely az esetleges folyadékot, vért a hasüregből elvezeti. Különleges körülmények, amelyek a műtét során adódnak, a műtéti terv megváltoztatására, ill. kiterjesztésére kényszeríthetnek. Ilyenkor a hasüreg hagyományos „nagy metszésből” történő megnyitására kényszerülhetünk vagy az un. nyitott műtéti megoldás végzésére. Kérjük, adja beleegyezését ezekre az esetekre is. Amennyiben ezt nem tehetjük, a félbeszakított beavatkozás, illetve annak későbbi folytatása az Ön számára külön megterhelést, fokozott kockázatot jelent, mely során újabb érzéstelenítési eljárás szükséges.
A műtétet általában 24–48 órás megfigyelési idő követi, utána a beteg saját lábán, kísérővel, elhagyhatja a klinikát. Általában néhány napig normális a fáradtság érzés és a nem túl erős hasi fájdalom a metszések helyén.
A műtét után 6 hétig javasolt a hasfal kímélete, a fizikai munkától, nehéz tárgyak emelésétől való tartózkodás a hasfali sérv kialakulásának megelőzése érdekében. Az első egy hétben tartózkodni kell a fizikai megterheléstől, állandó ágynyugalom nem szükséges. Egy hét elteltével kontrollvizsgálat alkalmával a varratszedésre kerül sor. A második kontroll négy hét múlva esedékes, ekkor már a gyógyult állapotot találjuk. Az átlagos gyógyulási idő kb. négy hét, ekkorra lesz a beteg teljesen terhelhető.
Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A leggondosabb orvosi beavatkozást követően is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények: utóvérzés, gyulladás, azonban idejében felismerve és célzott kezelést alkalmazva jól kezelhetők. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról. Az otthoni gyógyulás szakaszaiban a beteg különböző elváltozásokat észlelhet, amelyek azonban nem mindig kórosak. A sebfájdalom, esetleg hőemelkedés az első napokban, a normális sebgyógyulás úgymond velejárói, aggodalomra nem adnak okot. Gyakran előfordul, hogy a herezacskó megduzzad, kékes - lilásan elszíneződik. Ez a műtét szinte normális velejárója, semmilyen teendőt nem igényel, a véraláfutás 10-12 napon belül magától felszívódik.
Az általános műtéti szövődmények mellett a beavatkozás lehetséges műtéti szövődményei: hasüregi vagy kismedencei szerv sérülése, hasfali, combi idegbántalom, férfiakban: ondóvezeték sérülése, here-, mellékhere sérülése, a here ereinek és/vagy idegeinek sérülése, idegen test visszamaradása, háló kilökődése, heresorvadás. Mint minden sebészeti beavatkozás után, ritkán a sérvműtétet követően is szükségessé válhat az esetlegesen fellépő szövődmények ellátása céljából ismételt műtét végzésére.
A késői szövődmények (pl. sérv kiújulás, here sorvadás, here elhalás) kialakulásának a lehetősége a beteg részéről a műtét utáni pár hónapban fizikai kímélettel, az orvos részéről a megfelelő technikával, és gondossággal végzett műtéttel csökkenthető. A sérv kiújulás a saját szövetekkel történő hasfalzárás esetén 2-4%-os, a műanyag háló beültetése után 0.5%-os valószínűséggel következik be.