Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
A legtöbb hasi összenövésekkel rendelkező ember nem tapasztal semmilyen tünetet, és nem igényel kezelést. Ha azonban hasüregi összenövései fájdalmat vagy emésztési problémákat okoznak, a laparoszkópos műtét jelentheti a megoldást.
A megfelelő diagnózis megszerzése a legjobb módja annak, hogy megtudja, ha a kellemetlenségét kóros tapadás vagy más állapot okozza.
Az adhézió kóros kitapadásokat, összenövéseket, hegszöveteket és csomókat jelent, amelyek a test belsejében képződnek. A hasi összenövések körülbelül 90 százalékát a korábbi műtétek okozzák. Kialakulhatnak traumákból, fertőzésekből vagy gyulladást okozó állapotokból is.
A tapadások a szerveken is kialakulhatnak, és a szervek összetapadását okozhatják. Sok tapadással rendelkező ember nem tapasztal semmilyen tünetet, de néhány embernek kellemetlen érzése vagy emésztési problémája lehet.
A laparoszkópos műtét során eltávolítjuk ezeket a kóros tapadásokat a hasüregből. A tapadások nem jelennek meg a hagyományos képalkotó vizsgálatokon. Gyakran fedezzük fel őket műtét során, amikor a tüneteket vizsgálunk (diagnosztikus laparoszkópia) vagy egy másik állapotot kezelünk (célzott műtét).
A hasi tapadások gyakran nem okoznak észrevehető tüneteket. Az adhéziókat gyakran nem diagnosztizálják, mert a jelenlegi képalkotó módszerekkel nem láthatók. Néhány ember számára azonban krónikus fájdalmat és rendellenes bélmozgást okozhatnak. Ilyen esetekben a laparoszkópos adhesiolysismegoldást jelenthet. Ez egy minimálisan invazív eljárás. A laparoszkópos műtéttel a sebészünk meghatározza a tapadások kiterjedését és oldja szükség szerinti mértékben ezeket. Az általános sebészetben laparoszkópos adhesiolysis alkalmazható a következő állapotok kezelésére:
1. Bélelzáródások
A tapadások problémákat okozhatnak az emésztésben, és még a beleket is elzárhatják. Az összenövések lecsíphetik a belek egy részét,és bélelzáródást okozhatnak. Az akadály az alábbiakat okozhatja:
2. Fájdalom
A tapadások néha bizonytalan fájdalmat, diszkomfort érzést okozhatnak. Ha hasi tapadásai vannak, akkor a fájdalommal együtt a következő tüneteket is tapasztalhatja:
A hasi adhéziók bármilyen típusú traumától kialakulhatnak. Ezek azonban leggyakrabban a korábban végzett hasi műtét mellékhatásai. A műtét által okozott összenövések nagyobb valószínűséggel okoznak tüneteket, mint más típusú adhéziók. Ha nem érez tüneteket, általában nem kell őket kezelni. A gyulladást okozó fertőzések vagy állapotok adhéziókat is okozhatnak, például:
A has belső bélésén gyakran kialakulnak tapadások. Kialakulhatnak a következők között is:
A műtét előtti konzultációt minden esetben részletes kivizsgálás előzi meg. Először korábbi betegségeiről, műtétjeiről kérdezzük, utána a jelenlegi betegségével kapcsolatos panaszairól. A konzultáció során az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak kezelési lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtéttípusáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.
A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.
Ha előjegyzés alapján, altatásban végezzük el a műtétet, a műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával az otthonában kitöltött Betegtájékoztató és beleegyező nyilatkozatot, a Megbízási szerződést és az Altatási tájékoztató és beleegyező nyilatkozatot.
Mellkas röntgent, EKG-t, laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja.
Fontos!
Ha műtétet altatásban végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!
A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!
A műtétet altatásban végezzük. A köldök mellett egy kis metszésen keresztül vezetjük be a hasüregbe a műszert (laparoszkópot), aminek a végén egy kamera és fényforrás található. A többi nyílásba is bevezetjük a további szükséges eszközöket. Hogy a betekintést javítsuk, a hasat megtöltjük (felfújjuk) széndioxiddal.
A laparoszkóp részletgazdag képeket vetít egy képernyőre, háromszoros nagyításban, így a sebészünk biztonsággal megtalálja és eltávolíthatja a tapadásokat. A műtét kb. 1-3 órát vesz igénybe.
A műtét utáni kórházi megfigyelési idő kb. 8–12 óra. Általában a betegek a műtét után gyorsan térnek vissza a mindennapi tevékenységükhöz: már a műtét napján kikelhetnek az ágyból, másnaptól fokozatosan térnek vissza a normális étrendhez. Körülbelül 2 hétig kellemetlen hasi diszkónfórt érzése lehet. Több hétig is eltarthat, mire a bélmozgásavisszarendeződik.
Varratszedés 8-10 napon. A teljes értékű munkaképesség a műtét utáni 5-6 hét után várható.
Egy orvosi beavatkozás sikere és kockázatmentessége nem minden esetben garantált. A súlyos műtéti szövődmények a fertőzés (tüdőgyulladás), a vénás trombózis (vérrögképződés), a tüdőembólia (érrögök elakadása), szomszédos területek (ér, belek, húgyhólyag sérülései) nagyon ritkák a műtétet megelőző részletes vizsgálat és a kórházi tartózkodás alatt történő védelmi intézkedések miatt. A szövődmények, a vérömleny és az utóvérzés kialakulása is a minimálisra csökken ennél a műtéti technikánál, és sokkal ritkább, mint a nyílt műtétnél. Az operáció után a beteg fájdalmat érezhet a vállában, ez a széndioxiddal való feltöltés mellékhatása, és néhány nap után magától elmúlik.A laparoszkópia gyakran végzett eljárás, és a súlyos szövődmények ritkák. Kisebb szövődmények 100 esetből körülbelül 1-2 esetben fordulnak elő laparoszkópiát követően. Általában nem súlyos szövődmények a sebfertőzés, húgyúti fertőzés, de néha antibiotikus terápiát vonhat maga után. Korai szakban kisebb vérzés és véraláfutás a metszés körül, vállcsúcsfájdalom (a has felfújására használt gáz okozta), míg későbbi szakban posztoperatív sérv alakulhat ki a belépési portok helyén. A tapadások romlása is előfordulhat.
Az általános szövődmények, mint pl. fertőzések, trombózisok, embóliák, szomszédos területek (ér, belek) sérülései az orvostudomány fejlődésének köszönhetően sokkal ritkábbakká váltak (1000-ből körülbelül 2 betegnél fordul elő). Ma már sokkal többet tehetünk ezek ellen. A súlyos szövődmények lehetnek különböző szervek (hólyag, méh, fő erek), belek sérülései, melyek ellátása a hasüreg megnyitását tehetik szükségessé és azonnali helyreállítást igényelnek. Azt is tudni kell, hogy a bélsérülések legfeljebb 15% nem kerül felismerésre a laparoszkópia idején.
A laparoszkóppal kezdett műtét során sérülés, vérzés, váratlan anatómiai helyzet hasonlóan szükségessé tehetik a has hagyományos megnyitását. Műtét alatti, utáni vérzés, vérömlenyek kialakulása, melyek néha ismételt beavatkozást tehetnek szükségessé.
Altatással kapcsolatos szövődmények lehetnek hányinger, hányás, allergiás reakciók az általános érzéstelenítőre. A dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás, elhízás megnövelhetik a sebészeti beavatkozások, valamint az altatással kapcsolatos szövődmények kockázatát. Bármely ezek közül hatással lehet a gyógyulásra, megnövelve a tüdőgyulladás, sebfertőzés, vérrögösödés (trombembóliák) kialakulásának valószínűségét.