Kérjük, adja meg adatait, és kollégáink a lehető legrövidebb időn belül - vagy az Ön által megjelölt, az Ön számára legalkalmasabb időpontban - kapcsolatba lépnek Önnel és egyeztetik a megfelelő konzultációs időpontot. Sürgős esetekben hívjon minket a: +36 1 266 77 66-os vagy a +36 70 604 77 66-os telefonszámon.
A *csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező.
Az egynapos sebészeti műtétek díját - az érvényes TAJ kártyával rendelkező betegek számára - a TB fizeti.
Végbéltáji beavatkozások esetében lehetőség van a vizsgálat és a műtét egy altatásban történő elvégzésére akár TB támogatással – rövid időn belül, intézményi várólista alapján! Magánbetegek számára akár azonnali időpont is lehetséges, várólista nélkül.
Ez azt jelenti, hogy az altatásban végzett vizsgálat után – a beteg előzetes beleegyezésével – elvégezzük a szükséges műtétet is.
A végbélsipoly egy gennyes váladékot ürítő, rendellenes járat, mely a végbél üregéből indul ki, és a bélfal izomrétegei közötti mirigyek gyulladásának eredményeként jön létre. A felgyülemlett genny megpróbál a szervezetből eltávozni, és többnyire egy fájdalmas csomó, tályog formájában tör a felszínre.
A végbélsipoly kialakulásában a végbéltályognak fontos szerepe van, ugyanis a tályog feltárása a végbélnyílás környékén történik. A genny lebocsátása után a tályog ürege begyógyul, de az esetek kb. 20-30%-ban megmarad a tályog megnyitásakor ejtett seb és a végbél között egy járat, ezt hívjuk végbélsipolynak. A sipoly külső nyílásából folyamatosan bélnedv ürül és ez a fehérnemű állandó szennyezésével rendkívül kényelmetlenné teszi a beteg életét. Ha ideiglenesen elzáródik, a váladékozás megszűnik. Ilyenkor ha a végbél felől befertőződik, fájdalmassá válik, megduzzad, feszül. Ha ki tud ürülni a gyulladásos váladék, a beteg megkönnyebbül, ha spontán nem ürül, akkor végbéltályog lesz belőle.
A rajz jobb oldalán a megnyitott tályog látszik, a bal oldalán a gyógyulása után megmaradt sipoly.
![]() |
A vizsgálat előtti beszélgetés során korábbi betegségeiről, műtéteiről kérdezzük, utána a jelenlegi betegségével kapcsolatos panaszairól.
A vizsgálat során először megkeressük a végbélnyílás környékén a sipoly külső nyílását, majd szondával követjük a járatot, amely a végbélbe vezet. Ha gyulladásmentes környezetben történik a vizsgálat, inkább kellemetlenségre, mint fájdalmasságra számítsunk. Gyulladt állapotban a vizsgálatot csak rövid altatásban lehet elvégezni a fájdalom miatt.
A./ A végbélvizsgálat első lépése a végbél falának ujjal történő áttapintása. A vizsgálatot síkosított gumikesztyűben, mutatóujjal végezzük. A kb. 4-5 cm-es magasságig tapintható kóros elváltozásokat, valamint a záróizom tónusát vizsgáljuk.
B./ A végbéltükrözés egy videokamerával ellátott cső alakú eszköz végbélbe történő bevezetésével történik, így a beteg a vizsgálat egész menetét figyelemmel kísérheti egy monitor képernyőjén, miközben az orvos elmagyarázza a látottakat. A végbél tükrözéses vizsgálat során az aktuális panaszokon túl a végbél teljes alsó szakaszát átvizsgáljuk kb. 14-20 cm magasságig a daganatos betegségek kizárására, ezért ez a vizsgálat egyben rákszűrő vizsgálat is.
A vizsgálatot általában érzéstelenítés nélkül végezzük. A vizsgálat alatt a beteg többnyire kis kényelmetlenségen kívül egyebet nem érez. A végbél betegségek azonban olyan súlyosságúak is lehetnek, amikor már maga a vizsgálat is fájdalmas. (pl. gyulladt aranyeres csomó, végbélberepedés, végbéltályog).
A fájdalom és a fájdalomtól való félelem érzése az egyik legrosszabb érzés az ember életében. A Hippokratészi orvosi eskü is így kezdődik: "Csillapítsd a fájdalmat és a szomjúságot!" Az Ars Medica Lézerklinikán alapelv, hogy sem a vizsgálatoknál, sem a műtéti beavatkozásoknál a beteg egyáltalán ne érezzen semmilyen fájdalmat, hiszen a betegek elsősorban ezt várják el egy magánklinikától. Tapasztalatunk alapján a betegek egy része azt is kívánatosnak tartja, ha nincs éber állapotban a vizsgálat során.
Ezért a fájdalmas végbélvizsgálatokat - külön kérésre - ultrarövid altatásban is el tudjuk végezni!
A vizsgálat során a végbél teljes alsó szakaszát átvizsgáljuk. a daganatos betegségek kizárására, (rákszűrő vizsgálat). Egy videokamera jóvoltából a beteg a vizsgálat egészmenetét figyelemmel kísérheti egy monitor képernyőjén, miközben az orvos elmagyarázza a látottakat.
A beteget térdelő-könyöklő helyzetben megvizsgáljuk, ami azt jelenti, hogy a beteg előre hajolva térdén és könyökén támaszkodik a vizsgálati asztalon.
Bár a testhelyzet szokatlan és kényelmetlen, ez a póz biztosítja az orvos számára a legoptimálisabb vizsgálati feltételeket és csupán 1-2 percig tart.
A vizsgálat díja: 37.000 Ft
A vizsgálatra történő bejelentkezéskor jelezni kell, ha a vizsgálatot ultrarövid altatásban kéri!
A vizsgálat díja: 85.000 Ft
A vizsgálat befejezése után az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak kezelési lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.
A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.
Spontán gyógyulása nem várható, ezért a végbélsipolyok megoldása a járat feltárása, és a seb nyitott kezelése annak begyógyulásáig.
A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést is.
FONTOS!
Ha a műtétet altatásban végezzük, előtte való napon éjfélig lehet ételt, italt fogyasztani, a műtétre teljesen éhgyomorral kell érkezni!
A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be. A reggeli gyógyszert kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt és ha van olyan gyógyszere, amelyet napközben is be kell vennie, azt hozza magával a klinikára!
A műtét előtt hashajtó használata, beöntés tilos!
Ligasure és koblációs kombinált műtéti technológia!
Koblációs technológia - hideg plazma vágás - gyorsabb gyógyulás, kisebb fájdalommal!
A koblációs technológia - hidegplazma vágás - a legújabb műtéti technológia, amit a lágy szöveteken végzett műtéteknél az eddigi eszközöknél sikeresebben alkalmazhatunk. A koblációs technológiával elektromosan gerjesztjük az elektrolitot (NaCl), ezzel létrehozunk egy fókuszált plazmát, amely alacsony hőmérsékleten bontja meg a szöveti molekuláris kötéseket. A 100-200 µm plazma réteg lehetővé teszi a lágy szövetek pontos vágását, az így létrejött műtéti vágás eredményeként egységes, finom anatómiai felület alakul ki.
![]() |
Mivel a koblációs plazmavágás 60 Celsius fokon, a vérzéscsillapítás 40 Celsius fokon történik, ezért a műtéti terület környezete minden eddigi eljárásnál kisebb hőterhelést kap. Ennek a műtét utáni gyógyulási folyamatnál van jelentősége.
A koblációs műtétet ugyanúgy végezzük, mint a lézerműtétet: Ha a sipoly közvetlenül a bőr és a végbélnyálkahártya alatt - a záróizom előtt - helyezkedik el, a járatot egész hosszában felvágjuk és a sipoly falát eltávolítjuk.
A koblációs műtétet hideglézeres műtétnek is nevezhetjük, hiszen az elv ugyanaz: a vágást a szövetek elpárologtatásával végezzük. A sebet a koblációs műtétnél sem kell összevarrni, mert a plazma vágás a kis ereket elzárja, emiatt nincs vérzés. A műtét utáni seb is kinézetre hasonló lézerműtét utáni sebhez. Ennél a technikánál sem kell összevarrnunk a keletkező sebeket, ezért a későbbiekben varratszedés itt sem szükséges.
A LigaSure valójában egy sebészi vágó-vérzéscsillapító eszköz, mely egy generátorból, és az adott műtéthez megfelelő egyszer használatos kézi műszerből áll.
A készülék másodpercenként 3333-szor méri meg a szövet impedanciáját (ellenállását), és ennek megfelelően folyamatosan változtatja a leadott elektromos áram tulajdonságait és a szövetre gyakorolt szükséges mechanikai nyomás nagyságát. A Ligasure készülék a szervezet saját anyagaival (elasztin, kollagén) "forrasztja" össze az ereket.
Így akár 7 mm átmérőig teljes biztonsággal zárja el a véredényeket, mindezt minimális hőhatással szövetroncsolás nélkül. A műtét során a három irányban elhelyezkedő tágult vénákat és a tágult nyálkahártyát "összeforrasztjuk". A "nyitva hagyott" nyálkahártyasebek másodlagos sebgyógyulással gyógyulnak meg kb. 3-4 hét alatt.
A LigaSure és a koblációs technológia kombinálásának előnye, hogy a műtét gyors, egyszerű, hatékony és vérveszteség nélküli. A sebgyógyulás hamarabb következik be, hiszen minimális a környező ép szövetek károsodáda az alacsony (60-40 Celsius fokos) és rövid hőhatás miatt és pontosan ezért más módszerekhez képest csökken a gyógyulási idő. Mindezek kedvező hatással vannak a betegelégedettségre és betegbiztonságra.
A LigaSure és koblációs kombinált technológiával végzett műtét előnyei:
Ha a sipoly járat a végbélzáróizmok között vagy fölöttük szájadzik a végbélbe, az egyszerűsített műtétet csak a végbélzáróizomig végezzük el, innen a sipolyjáraton keresztül gumicsíkot fűzünk át, amit addig nyújtunk, ameddig jól megfeszül és ekkor - feszülés alatt - megcsomózzuk.
![]() |
A rajz bal oldalán látható a sipolyba befűzött gumicsík még a megcsomózás előtt. Az így megfeszített gumicsík rugalmasságánál fogva lassan összehúzódik és kb. 6-8 nap alatt vágja át a sipoly megmaradt részének a falát és a záróizmot, időt adva a végbélzáróizomnak, hogy a környezetéhez kitapadjon.
![]() |
Ezzel a kombinált megoldással igyekszünk a végbélzáróizmot megkímélni és a műtét utáni késői szövődményként kialakuló végbélzáróizom elégtelenséget és az ezzel járó szél és széklet visszatartási problémákat megelőzni.
A műtétet általában 6-8 órás megfigyelési idő követi, amely alatt az élettani funkciók stabilizálódnak (vérnyomás, vizelet), és a beteg saját lábán, kísérővel elhagyhatja a klinikát. Az első egy hétben tartózkodni kell a fizikai megterheléstől, állandó ágynyugalom nem szükséges. A közvetlen műtét utáni fájdalom, valamint a fonalmeghúzások fájdalma gyógyszeresen jól kezelhetők. A műtét után jelentkező fájdalom az első 5-7 napban néha spontán, de elsősorban székeléskor jelentkezik. A fájdalom megszüntetésére négy féle fájdalomcsillapító tabletta és két féle kúp együttes, kombinált alkalmazása vált be. A seb gondozása csupán napi két alkalommal, langyos vízzel történő lemosást igényel, kiegészítve a műtéti terület időnkénti jegelésével, valamint kamillás ülőfürdővel. A széklet rendezése a gyógyulási időszak alatt kiemelkedően fontos (rendszeres, puha széklet), ezért betegeinket ellátjuk írásos táplálkozási tanácsokkal. Napi 3x1 evőkanál paraffinolaj fogyasztása javasolt, egyéb hashajtó használata általában szükségtelen. Tartós hőemelkedés, láz, esetleg nagyobb vérzés esetén, vagy ha egyéb - a gyógyulás normális folyamatától eltérő - tünetet észlel, éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról. A gumicsík áthúzásos műtétnél kb. az 5-7. napon rendszerint a megcsomózott gumicsík átvágja a sipoly falát és kiesik - ez normális. A sipolyfal ily módon történő fokozatos átvágása után a sipoly kinyílva feltárul, majd az így keletkezett seb másodlagos sebgyógyulással gyógyul. Ez kb. 3-4 hetet vesz igénybe és váladékozással jár. A nyitott sebkezeléssel együtt jár a műtét utáni rendszeres kötéscsere és kamillás ülőfürdő. Az első kontrollvizsgálatra a műtét után egy héttel kerül sor.
Kamillás ülőfürdő: napjában akár többször (10-20 perc)
Zuhanyozás: napjában többször, illetve székelés után.
Tisztasági betét: ez a típusú seb váladékozással gyógyul, ezért a fehérnemű védelme érdekében ajánlott tisztasági betét vagy 10x10-es mull-lap használata.
Toalettpapírt ne használjon, helyette nedves törlőkendő ajánlott.
Sebváladékozás a gyógyulás során végig előfordulhat ( véres- savós váladék, alvadt vér formájában, de ha friss, piros vér ürül, azonnal értesíteni kell az orvost!)
A koplalás tilos! Kérjük, tartsa be a háromszori főétkezést naponta.
Ajánlott: zöldségfélék (saláta, párolt zöldség), gyümölcs (szilva, barack, cseresznye, datolya - aszalt formában is), tejtermékek (ha hasmenést nem okoz), húsok, levesek, főzelékek, rost dús ételek. Paraffinolaj 3x1 evőkanál étkezések közben (ha széklet híggá válik, csökkentse a mennyiséget!). A hasmenéses széklet felmaródást okozhat, ezért hashajtó szedése tilos (pl.: Tisasen, mályvatea, szűztea)! A túl kemény széklet is kerülendő, mert felsérti a műtét területét.
Kerülendő: korpás termékek, banán, csokoládé, kakaó, rizs és általában azok az ételek, amelyek székrekedést okoznak. Továbbá érdemes tartózkodni a csípős, savas élelmiszerektől (ecet, erős paprika, narancslé).
Ajánlott: korpás kenyér, rizs, mák, körte, banán, reszelt alma
Tilos: aprómagvas gyümölcsök(eper,ribizli,málna,szőlő), aszalt gyümölcs, fekete kávé, zöld tea kapszula, mályva tea kapszula
Ajánlott:Aszalt sárgabarack (7 szem minden este lefekvés előtt), aprómagvas gyümölcsök este lefekvés előtt (eper, ribizli, málna, szőlő), fekete kávé, a reszelt alma az egyetlen gyümölcs, ami székrekedés és hasmenés esetén is jó, de csak reszelve.
Tilos: keserű csokoládé, körte, mák, rizs, korpás kenyér, banán
Jegelés: napjában akár többször, max.1-1 perces rövid jegelés! Vigyázat! Nem fagyasztunk, hűtünk!
Tipp: egy gumikesztyű 4 ujját csomózza meg, a mutató ujja részét hagyja szabadon, töltse meg vízzel, majd a csukló részén is kössön csomót. Tegye fagyasztóba! Ne hagyja, hogy keményre fagyjon, akkor a legideálisabb, amikor a benne lévő víz kásássá válik. Fontos, hogy a jegelést a műtéti terület külső részén szabad csak végezni, a végbélnyíláson belüli jegelés tilos!
Tabletták
Donalgin - maximális adagja 3x1 kapszula
vagy
Algopyrin - 3x1 tabletta
vagy
Contramal - maximális adagja 2x1 kapszula
Kúpok:
Supp. Analgetica (fájdalomcsillapító kúp) - 2x1 naponta (műtét napján elkezdhető)
Supp. Benzocaini (hámosító kúp) - 2x1 naponta (műtétet követő nap estéjétől kötelező alkalmazni, mert elősegíti a sebgyógyulást)
A kúp felhelyezéséhez ajánljuk:
Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A legkörültekintőbb műtéti beavatkozás mellett is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények (pl. utóvérzés, gyulladás) felismerését szolgálja a műtét után a klinikán töltött megfigyelési idő, a hazabocsátást követően pedig a folyamatos kapcsolattartás. Ezért bármilyen csekély jelét is tapasztalja szövődmény kialakulásának (pl. vérzés, láz), éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról.
A késői szövődmények közül a végbélzáró izom sérülése után kialakulhat részleges vagy teljes széklet és/vagy szél visszatartási nehezítettség. További szövődmény lehet a műtét utáni gyulladás következményeképpen kialakult végbéltályog, végbélsipoly, amelyek műtétje esetén szövődményként végbél szűkület, részleges vagy teljes széklet és/vagy szél visszatartási nehezítettség alakulhat ki. A szövődmények kialakulását a megfelelő gondossággal végzett műtéttel, valamint a műtét utáni gondos megfigyeléssel próbáljuk megelőzni.