Tájékoztató a végbél véna trombózis kezeléséről, műtétjéről - TB támogatott műtét

Egynapos sebészeti műtétek - TB támogatással

Az egynapos sebészeti műtétek díját - az érvényes TAJ kártyával rendelkező betegek számára - a TB fizeti.

Bővebben...

Végbéltáji beavatkozások esetében lehetőség van a vizsgálat és a műtét egy altatásban történő elvégzésére akár TB támogatással – rövid időn belül, intézményi várólista alapján! Magánbetegek számára akár azonnali időpont is lehetséges, várólista nélkül.

Ez azt jelenti, hogy az altatásban végzett vizsgálat után – a beteg előzetes beleegyezésével – elvégezzük a szükséges műtétet is.

Árak

Árak

A betegség

A végbél véna trombózis úgy keletkezik, hogy valamelyik tágult végbélvénában megalvad a vér, így a vénát elzáró vérrög keletkezik. A röggel elzárt véna a keletkező ödémától megduzzad. A beteg a végbelénél gyorsan kialakuló, ujjbegynyi, feszülő, fájdalmas csomót észlel.

A végbélvéna trombózis hátterében minden esetben az aranyérbetegség áll, ezért ez a kórkép az aranyeresség szövődményeként fogható fel.

A aranyeresség népbetegségnek számít, amely a felnőtt lakosság 20%-át érinti. Az aranyeresség talaján különböző szövődmények alakulhatnak ki, amelyek rendkívül fájdalmasak (végbélrepedés), vagy ijesztőek (végbél vénatrombózis, végbélvérzés), ezért gyakran a beteg éppen a szövődmények okozta panaszok miatt keresi fel orvosát.

Végbélvéna trombózis Végbélvéna trombózis
Végbélvéna trombózis Végbélvéna trombózis

A képen látható, hogy a vérrög úgy keletkezik, hogy a vénában a lelassult véráramlás következtében megalvad a vér. Ha a vérrögből leszakad egy darab és bekerül a keringésbe, ezt embóliának hívjuk.

Végbélvéna trombózis
A trombózis és az embólia kialakulása.

Vizsgálat és konzultáció

A vizsgálat előtti beszélgetés során korábbi betegségeiről, műtéteiről kérdezzük, utána a jelenlegi betegségével kapcsolatos panaszairól.

A végbélvéna trombózis elhelyezkedésénél fogva már megtekintéssel is diagnosztizálható, ezért a vérrög elmozdításának veszélye miatt a belső – végbéltükrözéses - vizsgálattól eltekintünk.A vizsgálat után az orvos részletes tájékoztatást ad a betegnek állapotáról és annak kezelési lehetőségeiről. Ekkor esik szó a javasolt műtét típusáról, az egynapos sebészetről, mint speciális ellátási formáról, a műtéthez szükséges laboratóriumi, esetleg egyéb kiegészítő vizsgálatokról, a műtéti érzéstelenítés fajtáiról, a lehetséges szövődményekről, az otthoni ápolási teendőkről, a gyógyulás szakaszairól és a gyógyulás során felmerülő esetleges problémákról. A felvilágosítás során elhangzik minden információ, amely szükséges a beteg számára annak eldöntéséhez, hogy milyen kezelési módot, ill. műtétet válasszon.

A konzultáció során a betegek gyakran felteszik a kérdést: mit tanácsolok, műtétet vagy konzervatív kezelést? Én két dolgot szoktam ilyenkor elmondani a betegeimnek. A konzervatív terápiával (kenőcsök, kúpok használatával), csak a panaszokat lehet mérsékelni. A választható két műtét közül az egyik – a vérrög eltávolítás – gyors, helyi érzéstelenítésben is végezhető, de mivel az alapbetegség megmarad, bármikor újra kialakulhat, a másik – az aranyér műtét – altatásban történik, de végleg megoldja a problémát. Az aranyér betegség okozta panaszokat (fájdalom, vérzés, trombózis stb.) mindenki másképpen éli meg, ezért kizárólag az egyéni tűrőképesség határozza meg, hogy ki mennyi ideig hajlandó együtt élni ezekkel, ill. mikor határozza el magát a műtétre.

A vizsgálat végén a teljes körű szóbeli felvilágosítás megtörténtét a beteg a tájékoztató jegyzőkönyvének (Vizsgálati lap) aláírásával igazolja.

A kezelés lehetőségei

A végbél véna trombózis kezelésében, három lehetőség közül választhatunk. Az egyik lehetőség csak a vérrög eltávolítása, a másik lehetőség a vérrög eltávolítása és az aranyeres betegség egyidejű megoldása (aranyérműtét). A harmadik lehetőség a végbél véna trombózis konzervatív kezelése kenőcsökkel, kúpokkal. A vérrög sürgős eltávolítása az embólia veszélye miatt mindenféleképpen ajánlott.

A gyors - akár helyi érzéstelenítésben is végezhető - műtét ezt a veszélyt szünteti meg, de mivel az aranyérbetegség megmarad, nem végleges megoldás. Csak a vérrög eltávolításával egy időben elvégzett aranyérműtét oldja meg véglegesen az összes problémát, amit az aranyérbetegség és a szövődményei okoznak. Az embólia veszélye az idő múlásával csökken, mert a vérrög hozzátapad az ér falához, majd lassan elveszti víztartalmát, zsugorodni kezd, később kötőszövetesen átalakul (hegesedik).

A műtéti érzéstelenítés

A konzultáció során gyakran kérnek tanácsot az érzéstelenítés módjával kapcsolatban: helyi érzéstelenítést vagy érzéstelenítéssel kombinált altatást javasolok? Egyértelmű a válasz: vérrög eltávolítás esetében a műtét akár helyi érzéstelenítésben, akár érzéstelenítéssel kombinált altatásban is elvégezhető, egyéni érzékenység alapján, választás szerint. Ha a vérrög eltávolítását és az aranyérműtétet együtt végezzük, általában az érzéstelenítéssel kombinált altatás jön szóba.

Műtét előtti teendők

A műtét napján egyeztetett időpontban megjelent beteg hozza magával a laborleleteit, papucsot, hálóinget (pizsamát). Mielőtt lefektetjük a kórterembe egy Megbízási szerződést kell aláírnia, melyben megbízza a klinikát a beavatkozás elvégzésére. Emellett vállalnia kell az otthoni sebkezelést és a megbeszéltek szerinti műtét utáni teendőket. Ha altatásban vagy helyi érzéstelenítéssel kombinált altatásban történik a műtét - az altatóorvos is megvizsgálja. Ekkor írja alá a "Tájékoztató a műtéti érzéstelenítésről" nyomtatvány altatási beleegyező nyilatkozat mellékletét.

Fontos!

Ha a műtétet altatásban vagy kombinált érzéstelenítésben végezzük, az operációt megelőző napon éjfélig szabad csak ételt és italt fogyasztani, mivel az altatást kizárólag teljesen éhgyomorral lehet elvégezni!

A rendszeresen szedett gyógyszereket a szokott időben és dózisban vegye be - a reggeli orvosságot kevés folyadékkal, otthonában indulás előtt. Amennyiben van olyan gyógyszere, amelyet napközben is szednie kell, azt hozza magával a klinikára!

A műtét előtt hashajtó használata, beöntés tilos!

A műtét

A műtét során a vérrögös aranyeres csomót felvágjuk és a vérrögöt eltávolítjuk vagy a vérröggel együtt a tágult végbélvénát és a tágult nyálkahártyát is eltávolítjuk (Aranyérműtét).

Műtét utáni teendők

A helyi érzéstelenítésben végzett műtét után kb. egy óra a megfigyelési idő, kombinált érzéstelenítésben végzett műtét után kb. 6-8 óra, utána a beteg saját lábán, kísérővel elhagyhatja a klinikát. Az első egy hétben tartózkodni kell a fizikai megterheléstől, állandó ágynyugalom nem szükséges. A műtét után jelentkező fájdalom az első 2-3 napban néha spontán, de elsősorban székeléskor jelentkezik. Megszüntetésére négyféle fájdalomcsillapító tabletta alkalmazása vált be, kiegészítve a műtéti terület időnkénti jegelésével, valamint kamillás ülőfürdővel. A széklet rendezése a gyógyulási időszak alatt kiemelkedően fontos (rendszeres, puha széklet). Napi 3x1 evőkanál paraffinolaj fogyasztása javasolt, egyéb hashajtó használata általában szükségtelen. Hőemelkedés a műtétet követő napon elő fordulhat. Ha egy napnál tovább tart, antibiotikum szedése javasolt. Kisebb vérzés az első pár napban, később székürítéskor, nem ad okot aggodalomra. A seb váladékozása 4-7 napig normális, tisztasági betét viselését javasoljuk. A teljes gyógyulási idő kb. egy hét, ez alatt fizikai kímélet szükséges, szellemi munkavégzés ez időszak alatt is folytatható. Az első kontroll két hét múlva esedékes.

Lehetséges szövődmények

Egy műtéti beavatkozás szövődménymentességét egy orvos sem garantálhatja. A legkörültekintőbb műtéti beavatkozás mellett is kialakulhatnak szövődmények. A lehetséges korai szövődmények (pl. utóvérzés, gyulladás) felismerését szolgálja a műtét után a klinikán töltött megfigyelési idő, a hazabocsátást követően pedig a folyamatos kapcsolattartás. Kisebb vérzés előfordulása az első pár napban, később esetleg székletürítéskor, nem ad okot aggodalomra. Tartós hőemelkedés, láz, vérzés esetén, éjjel-nappal utolérheti operáló orvosát, aki gondoskodik a szövődmény megoldásáról.

A késői szövődmények közül a végbélzáró izom sérülése után kialakulhat részleges vagy teljes széklet és/vagy szél visszatartási nehezítettség. További szövődmény lehet a műtét utáni gyulladás következményeképpen kialakult végbéltályog, végbélsipoly, amelyek műtétje esetén szövődményként végbél szűkület, részleges vagy teljes széklet és/vagy szél visszatartási nehezítettség alakulhat ki. A szövődmények kialakulását a megfelelő gondossággal végzett műtéttel, valamint a műtét utáni gondos megfigyeléssel próbáljuk megelőzni.

Orvosaink

A rendelést és a műtéteket Dr. Dömötör Gábor sebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
hétfő 8:00 - 16:00 óráig
kedd 8:00 - 16:00 óráig
szerda 8:00 - 16:00 óráig
csütörtök 8:00 - 16:00 óráig
péntek 8:00 - 16:00 óráig
Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás
A rendelést és a műtéteket Dr. Lukovich Péter gastroenterológus és sebész szakorvos végzi.
Rendelési idő:
hétfő 8:00 - 16:00 óráig
kedd 8:00 - 16:00 óráig
szerda 8:00 - 16:00 óráig
csütörtök 8:00 - 16:00 óráig
péntek 8:00 - 16:00 óráig
Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
E-mail:
On-line foglalás

Miért érdemes a végbélvéna trombózis műtétet nálunk elvégeztetni?

  • Sebészetünk Magyarország legrégebben alapított magánklinikáján működik. Bemutatkozás
  • Könnyen megközelíthető, központi elhelyezkedés.
  • Telefonos előjegyzés a vizsgálatra.
  • Rövid várakozási idő a vizsgálatra / műtétre.
  • A fájdalmas vizsgálatokat altatásban is végezzük!
  • Gyors, pontos és hatékony lézerműtét.
  • Személyes figyelem és gondoskodás a betegekről.
  • Az operáló orvossal a munkaidőn túli kapcsolattartás.
  • Sürgős esetben soron kívüli vizsgálatot és műtéti ellátást biztosítunk!

Bejelentkezés

Bejelentkezés:
Hétköznap 8:00-20:00 óráig
Az ezen kívül eső időpontokban kérjük használják az online bejelentkezés funkciót, és/vagy keressenek minket e-mailben!
Telefon:
On-line foglalás
Bejelentkezés